Semjén Zsolt szerint a Nyugat ki akarja mazsolázni a képzett migránsokat, a képzetleneket pedig vissza akarja dobni Keletre. Novák Katalin államtitkár elismerte, a keleti és nyugati EU-tagállamok között nem csökkent a különbség, de ezért a multikulturális, liberális jelent okolta. G. Fodor Gábor a felmentő seregeket várja. A Századvég Alapítvány tartott konferenciát.
A lőcsölés az új kormányzati slágerkifejezés. Semjén Zsolt KDNP-s politikus, miniszterelnök-helyettes és Novák Katalin Emmi-államtitkár a Századvég Alapítvány Európa választ című konferenciáján szólalt fel, és Semjén az MTI tudósítása szerint többször is használta a szót. A KDNP-s politikus a migráció témakörében az EU-ról szólván mondta, szerinte ugyanis inkorrekt, törvénytelen és antidemokratikus az Európai Bizottság ("brüsszeli bürokraták") politikája.
Inkorrekt, mert amikor az "illegális migránsokat" "meghívták" Európába (Angela Merkel német kancellártól hangzott el a budapesti pályaudvaroknál 2015-ben kialakult áldatlan állapotok láttán, hogy a szír menekülteket befogadja Németország – a szerk.), nem kérdeztek meg "minket", most pedig "szét akarják lőcsölni" őket. Semjén azt is tudni véli, hogy a nyugati államok megtartanák a szakmával rendelkező menekülteket, a képzetleneket pedig a keletiekre akarják "lőcsölni".
Törvénytelen a brüsszeli bürokraták viselkedése, hiszen arra biztattak mindenkit, hogy be lehet jönni, át lehet lépni a törvényeken, a határokon, mondta Semjén – (ehhez azért hozzátennénk, hogy ilyen nem hangzott el sosem – a szerk.).
Antidemokratikus pedig azért, mert az európai polgárokat nem kérdezték meg arról, akarnak-e kevert népességű, bevándorló országgá válni. Magyarországon a kormány nemzeti konzultációt, népszavazást tartott, és a magyar nép azt válaszolta: nem akar bevándorlóországgá válni, emelte ki a miniszterelnök-helyettes.
Semjén Zsolt előadásában arról is beszélt, józan ésszel nem vitatható, hogy a migráció és különösen az illegális migráció nemcsak a terrorizmus, de a bűnözés kockázatát is radikálisan megemeli, és helyben kell segíteni azokon, akik a szegénység és a háborús állapotok miatt erre rászorulnak.
Novák Katalin két Európa-verziót vázolt fel, az Európai Unió 1.0 jelenlegi verziója a "liberális jelen", most a tagállamok egyre inkább gyengülnek, érdekeik egyre inkább háttérbe szorulnak, míg a 2.0 verziót, amelynek megvalósítása mellett érvelt, erősödő nemzetállamok és javuló együttműködés jellemzi. Az 1.0 verzió liberális véleménydiktatúrát takar, az Európa 2.0 verzió a szólás-, vélemény- és sajtószabadságot, hírtoleranciát képvisel – mondta.
Nagyon mély szakadékok alakultak ki a régi és az új tagállamok között, és ezek nem csökkennek, hanem nőnek – elemzett egy másik szempontot. Szerinte egy olyan Európában kellene élni, ahol a regionális érdekeket tudják érvényesíteni, és meg tudják érteni egymás történelmi sajátosságait. Az 1.0 verzió egy csökkenő súlyú, gyengülő és öregedő Európát eredményez, míg a 2.0 egy egyre erősebb, fiatalodó Európához vezetne – összegzett.
G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány elnöke pedig azt mondta, hogy Európa napjainkban az önfeladásra készül, és az a kérdés, időben megérkeznek-e "a felmentő seregek".