Itthon hvg.hu 2019. május. 10. 14:11

Palkovics: Valamit félreértett az MTA elnöke, szó nincs elmozdulásról

A válasz.hu-nak adott interjúban az MTA elnöke jó érzésekkel beszélt az innovációs miniszterrel folytatott szerdai találkozójáról, és arról, hogy végre elmozdulást érzékelt a kutatóintézetek jövőjével kapcsolatban. A miniszter a hvg.hu-nak viszont lelombozóan reagált: Lovász Lászlót ezek szerint megcsalták a megérzései.

Mégis az Akadémiánál marad a kutatóhálózat? – címmel közölt interjút péntek délelőtt az MTA elnökével a valasz.hu. Az interjúban Lovász László - korábbi nyilatkozatainál derűsebben - egyebek mellett arról beszélt, hogy az innovációs tárcát felügyelő Palkovics Lászlóval folytatott szerda reggeli megbeszélésén nyitottságot tapasztalt a miniszter részéről, és immár lát esélyt rá, hogy mégis az MTA-nál maradjanak a kutatóintézetek (a kormány és az MTA között kezdettől vita van ebben: a kormány egyértelműen el akarja venni az akadémiától az intézethálózatot, az MTA elnöksége hétfői ülésén azonban arról döntött és azt javasolja majd az intézmény májusi közgyűlésének, hogy ne hajoljon meg a kormány követelése előtt, és maradjon az MTA-n belül a tudományosintézet-hálózat - a szerk.).

Az MTA-elnök optimista nyilatkozata után megkérdeztük Palkovics Lászlót, igaz-e, hogy a kormány belemenne az akadémia követelésébe és az MTA mégis megtarthatná az kutatóintézet-hálózatot, a miniszter azonban egyértelmű nemmel felelt, azt mondta: örül, hogy az MTA elnökének jó érzése van a találkozójukkal kapcsolatban, de azon

semmifajta elmozdulás nem történt az intézethálózat sorsával kapcsolatban,

a kormány továbbra is eltökélt benne, hogy azokat le kell választani az MTA-ról.

Vagyis vagy Lovász László, vagy az MTA-elnök szavait tolmácsoló válasz.hu félreértett valamit, amikor a hónapok óta vitatott kérdésben elmozdulásról beszélt.

Palkovics egyébként az intézet-hálózatot irányító bizottság összetételében sem engedett az akadémiának, vagyis az MTA-ról leválasztott intézeteket működtető testület nem az akadémia, a kormány és az intézetek delegáltjaiból állna egyharmad-egyharmad-egyharmad arányban, hanem a kutatóintézetek képviselői nélkül, felerészben az MTA, felerészben a kormány adná a tagokat, a bizottság elnökét pedig közösen jelölnék.   

Az ITM-nek az intézethálózat jövőjével foglalkozó előterjesztéséről szerdán tárgyal a kormány, a javaslatot pedig az EP-választás után, június elejém terjesztik a parlament elé, amely a nyári ülésszak végéig várhatóan el is fogadja a javaslatot.  

A Palkovics Lászlóval folytatott beszélgetésünk után az innovációs minisztérium kommunikációs osztálya egy közleményt is kiadott a félreértés eloszlatására, ebben azt írják: 

"a kormány álláspontja egy éve változatlan, szerdán az innovációs és technológiai miniszter ennek részleteiről tárgyalt a Magyar Tudományos Akadémia elnökével. A kormány a kutatóintézetek további működését az Akadémián kívül képzeli el, minden ezzel ellentétes híradás csak kampánylufi."

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?