Itthon Gergely Zsófia 2019. március. 13. 15:19

Eldőlt: az Orbán-kormány tényleg űrhajós-világkongresszust rendezne

Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Előre lehoztuk, hogy Szijjártó Péter javaslata szerint ringbe szállunk a 2020-as űrhajós-világkongresszus megrendezéséért, az ötletből most lett kormányhatározat. A rendezvény előzetes költségvetése 1 millió euró, egyben ezzel állítanak emléket Farkas Bertalan űrrepülésének, aminek jövőre lesz a 40. évfordulója.

Még januárban hoztuk nyilvánosságra azt a birtokunkba került kormányzati előterjesztést, amelyből kiderült, hogy az Orbán-kormány szeretné megrendezni a Nemzetközi Űrhajós Szövetség 2020-as kongresszusát. A Szijjártó Péter által jegyzet javaslatot gyakorlatba átültető kormányhatározat most jelent meg a Magyar Közlönyben, így végleg eldőlt, hogy valóban 1 millió eurót szánnának az eseményre.

 Az indoklás az volt, hogy a nálunk összegyűlő űrhajósok híre jót tenne az országimázsnak, de a magyarok felé is jól kommunikálható rendezvény lenne, főleg, hogy jövőre lesz Farkas Bertalan űrrepülésének 40. évfordulója. A hvg.hu-nak nyilatkozó, első magyar űrhajós szerint mások is indulhatnak ugyan a konferencia rendezési jogáért, de tudomása szerint „mi vagyunk az elsők”. Hozzátette, Magyarország ezzel is kifejezhetné, mennyire büszke az űrkutatásban dolgozó kutatóira, mérnökeire és orvosokra is, az esemény pedig „jelentős előnyt jelentene a jövőre nézve” – itt olvashatja el részletesen az űrkongresszusról szóló cikkünket.

Tavaly októberben Szijjártó Péter űrkutatásért felelős miniszteri biztosnak nevezte ki Ferencz Orsolya Ildikót,a feladata többek közt az űrkutatás fejlesztésére vonatkozó stratégiák, szakpolitikák fejlesztése, így ő is részt vett a javaslat kidolgozásában.

Ferencz Orsolya Ildikó kérdésünkre annyit mondott, hogy „ez egy fontos és szép rendezvény”, ha megrendezhetnénk, az „rangot ad”, hiszen több száz űrhajós gyűlik össze, ami jót tesz az országimázsnak.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?