A Fidesz viszont nem emlékezik saját, korábbi magára.
Hatvan éve, 1959. március 10-én lázadtak föl a tibetiek a megszálló kínai csapatokkal szemben. A felkelés két hétig tartott, és több mint nyolcvanezren haltak meg, a későbbiekben pedig tízezreket börtönöztek be. Március 17-én a dalai láma Indiába, Dharamszalába menekült, ahol több százezer követőjével a tibeti hegyekre kilátást nyújtó helyen ma is él.
Az évforduló alkalmából ellenzéki képviselők sajtótájékoztatót tartottak.
Szél Bernadett azt mondta, hogy amíg a Fidesz ellenzékben volt, számos taggal kiállt a tibetiek elnyomása ellen, hatalomra kerülése után viszont elkezdte üldözni azokat, akik Tibettel kapcsolatban felszólaltak. Amikor a kínai vezetés Magyarországra látogatott 2017-ben, a Fidesz a rendőrséggel távolítatott el egy tibeti zászlót tartó embert, hogy ne zavarja meg a kínai konvojt - tette hozzá.
Cseh Katalin, a Momentum EP-listavezetője szerint Orbán Viktor miniszterelnök kétszínű, mert csak ellenzékben törődött Tibettel, a kormányon viszont a Kínai Kommunista Párt pénze mindennél többet jelent neki. A párttal való üzletelés közben nem érdekli őt, hogy a kínaiak az összes joguktól megfosztották a tibetieket - mondta.
Szél Bernadett, Cseh Katalin és Tordai Bence a sajtótájékoztatón tibeti zászlókat lengettek, és "Free Tibet!" feliratot festettek a Kínai Népköztársaság Nagykövetsége előtti aszfaltra.
Eközben egy másik ellenzéki képviselő a képviselői irodaház ablakába is kitűzött egy tibeti zászlót.
Az évfordulóra a kormány és a kormánypártok nem reagáltak, noha korábban – ellenzékben - számtalan alkalommal emeltek szót Tibetért, 2008-ban még egy országgyűlési határozati javaslatot is benyújtottak Tibet érdekében, és Balog Zoltán akkor fideszes képviselő Kossuth téri sajtótájékoztatóján tibeti zászlót lengetett. Első miniszterelnöksége idején Orbán Viktor fogadta a dalai lámát, és a választási vereséget követően a Fidesz arra emlékeztette a Kínába látogató új kormányfőt, Medgyessy Pétert, hogy „az előző kormányciklusban a kínai emberi jogi problémák miatt nem valósult meg Orbán Viktor látogatása Pekingben.” Egyben remélték, hogy Medgyessy felveti majd Tibet és a vallásszabadság kérdését Pekingben.
Orbán Viktor újbóli hatalomra kerülését követően – noha tett látogatást Budapesten – már nem fogadta a dalai lámát, és 2011-ben az érkező kínai delegáció kedvéért őrizetbe vették a Tibetért tüntetőket, míg 2017-ben rendőrök akadályozták meg, hogy a kínai delegáció útvonalán tibeti zászlót lengessenek.