Rengeteg diák képtelen befejezni az orvosi egyetemi képzést, van olyan terület, ahol kétharmados a lemorzsolódás aránya. Holott kéne az utánpótlás, 2020-ig sok 1500 orvos, gyógyszerész megy nyugdíjba.
Nemcsak az elvándorlás és az elöregedés a gond a magyar egészségügyi helyzet legégetőbb problémája, az orvoshiány területén, az Eduline cikke szerint a képzés során történő lemorzsolódás is nagy. A 2010-11-es tanév során beíratkozóak egyharmada lemorzsolódott, de területekre bontva még riasztóbb a kép: a dentálhigiénikus alapképzésen 67 százalék, azaz a diákok kétharmada kényszerült távozni, de a mentőtiszt, ápolás, betegellátás szakokon is 40 százalékos a lemorzsolódás. A legkevesebben az általános orvosi, a gyógytornász és a fogorvosi képzést hagyják ott.
Holott kéne az utánpótlás: 2020-ig ezer orvos, 185 fogorvos és 120 gyógyszerész megy nyugdíjba. Az állam megpróbálja csökkenteni a lemorzsolódást, például most már az alapszakos ápolók is pályázhatnak az akár évi 640 ezer forintot is jelentő Mihalicza-ösztöndíjra.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.