A Harvarddal kötött oktatási megállapodást a Semmelweis Egyetem
Klinikai kutató képzést hoznak Magyarországra.
Klinikai kutató képzést hoznak Magyarországra.
A mai Nagytétényi Kastélymúzeumban élt az a főúri család, amelybe 175 évvel ezelőtt, 1847. szeptember 30-án beleszületett Hugonnay Vilma, aki i-re cserélte y-ját, diáknyomorra grófi gazdagságát, orvosi, szociális, mozgalmi aktvitásra a főúri passzivitást, reformátusra katolikus felekezetét, hogy szellemtelen férjét hozzá méltó párra, szellemi társra cserélhesse. Magyarországon ő volt az első orvosnő.
A koronavírus miatt mindennél nagyobb szükség van jól képzett egészségügyi személyzetre, ám a járvány az ő gyakorlatorientált oktatásukat is ellehetetleníti. A Pécsi Tudományegyetemen fejlesztett M3D-Vision műtéti eljárások, beavatkozások három dimenziós rögzítésére, tananyagba emelésére és virtuális térben gyakorlására nyújt lehetőséget, és „békeidőkben” is az egészségügyi oktatás szerves része lehet.
Most minimum 11 év kell ahhoz, hogy valaki kész orvos legyen, a reformbizottság lerövidítené ezt az időszakot.
Rengeteg diák képtelen befejezni az orvosi egyetemi képzést, van olyan terület, ahol kétharmados a lemorzsolódás aránya. Holott kéne az utánpótlás, 2020-ig sok 1500 orvos, gyógyszerész megy nyugdíjba.
Túlzsúfolt orvosoktatók, alulfizetett kutatók, elmaradó órák – egyre súlyosabb válságjelek tapasztalhatóak az orvosképzésben is.
A hazai orvosképzés megújítását nevezte az elkövetkező évek egyik kiemelt feladatának az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) oktatásért felelős államtitkára vasárnap Debrecenben.
Eldőlt, melyik 35 csapat vezetheti fel ötletét a Microsoft által szervezett Imagine Cup döntőjén. A legjobbak közé jutott magyar InSimu megoldásának célja, hogy javítsa a betegek esélyét a helyes diagnózisra és így a gyógyulásra.
A négy orvosképző egyetem vezetése nem ért egyet azzal, hogy egy orvos megalapozott egészségügyi indok nélkül orvosi igazolást ad ki, például a „Ne menjen a gyerek iskolába” kampányhoz.
Mint a hvg.hu megírta, Pécsett a következő években 50 milliárd forint mozdulhat meg a helyi egyetem idegen nyelvű képzéseinek fejlesztésére. A kormány a külföldi hallgatók számát 2020-ig szeretné megduplázni – megnéztük, mire van szükség az ellátásukra.
Az orvosok béremelésére nem ad pénzt a kormány, de uniós forrásokkal és magántőkével együtt majdnem 50 milliárd forint jut a Pécsi Tudományegyetem idegen nyelvű képzéseinek fejlesztésére. Az egyetem cserében vállalja, hogy megduplázza a külföldi hallgatók számát. A tét valójában nem kevesebb, mint a magyar orvosképzés jövője.
Lassan több mint aggasztó a magyarországi orvoshiány, hatalmas az elvándorlás a szakmában ,és az egyetemeinken sem képzünk elég orvost, akiknek fele így is külföldiként tanul nálunk, azaz többségük szintén elhagyja az országot. Volt olyan évünk is, mikor többen mentek el, mint ahányan egyáltalán végeztek a képzésükkel.