Itthon MTI / hvg.hu 2019. február. 11. 16:58

A Babes–Bolyai Tudományegyetem is kiállt az MTA mellett

Illetve a szintén erdélyi Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatói is aggodalmukat fejezték ki az Akadémián történtekkel kapcsolatban.

A kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) vezetősége és a szintén kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatói is közleményben adtak hangot aggodalmuknak hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia és kutatóintézeti hálózata körül kialakult bizonytalanság miatt.

Egyre többen állnak ki az MTA mellett

Az egyetem honlapján közölt közleményben az áll, a tanintézet számára kiemelt fontosságú az együttműködés az MTA-val és kutatóintézeteivel. Az MTA kutatóintézeteiben a BBTE számos oktatója szerzett és szerez tudományos fokozatot, az akadémia munkatársai közül többen járultak és járulnak hozzá társult oktatóként a kolozsvári egyetem fejlődéséhez.

Mindezek értelmében aggódva figyeljük az MTA és kutatóintézeti hálózata körül kialakult bizonytalanságot, és reméljük, az MTA és kutatóintézeti hálózatának helyzete az MTA számára megnyugtató módon rendeződik, ami lehetővé teszi további gyümölcsöző együttműködésünket – áll a közleményben.

A kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet nyilatkozatában is a kolozsvári intézmény és az MTA kutatóintézetei, valamint szakemberei között kialakult szoros szakmai kapcsolatra hivatkoznak. Azt írják, aggodalommal figyelik az MTA kutatóintézeti hálózatának átalakítási folyamatát, amelyet szakmailag indokolatlannak és az MTA kutatóival szemben méltánytalannak tartanak. Ezért szolidaritásukat fejezik ki, és támogatják az Akadémiai Dolgozók Fórumának tiltakozó akcióját – áll a kisebbségkutató nyilatkozatában.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.