Gyengül a Fidesz, ennek oka a túlóratörvény elfogadása, illetve az ezt követő ellenzéki akciók, demonstrációk. Összességében erősödött az ellenzék ennek hatására, de az erőviszonyok nem borultak fel.
Közvélemény-kutatást végzett a ZRI Závecz Research Intézet január elején, az ország felnőtt lakossága körében, ennek eredményét ismerteti az Index. A Fidesz gyengült a túlóratörvény elfogadása és az ellenzéki tüntetések után, az ellenzék pedig erősödött, de összességében jelentősen nem változtak a fennálló viszonyok.
A Fidesz december elején még 35 százalékon állt a felnőtt népesség körében, most 32 százalékon, ez azt jelenti, hogy körülbelül 250 ezer választópolgárral csökkent a Fidesz-tábor.
A Jobbik javított, 9-ről 11 százalékra nőtt a tábora, az MSZP és a Demokratikus Koalíció az előző hónapok eredményeit érte el most is, az előbbinek 7, utóbbinak 5 százalékos.
A Momentum 3-ról 4 százalékra nőtt, a Kétfarkú Kutya Párt 2 százalékról 3-ra emelkedett. Az LMP-nek harmadik hónapja stabil a pozíciója, a választókorúak között 3 százalékon. A Párbeszéd és a Mi Hazánk 1-1 százalékon. A pártnélküliek aránya változatlan, ezúttal is 32 százaléknyian tartoznak ebbe a csoportba.
A biztos pártválasztók között a Fidesz 48 százalékon, a Jobbik 17, az MSZP 12, a DK 8, a Momentum 5, tehát a parlamentbe jutás küszöbét megugranák. Az LMP 4 százalékon, küszöb alatt, ahogy a Párbeszéd (2 százalék) és a Mi Hazánk is (1 százalék).
A Závecz-felmérés szerint a Fidesz az aktív dolgozók körében 5, a 40 év alattiak csoportjában 7, a szakmunkás képzettségűek között 5, a diplomásoknál 7 százalékpontot veszített, tehát ezekben a választói közegekben az átlagosnál többet esett a Fidesz támogatottsága.
A szavazóvesztés elsősorban a nagyvárosokban (Budapesten 9, a megyeszékhelyeken 5 százalékpont) és a falvakban történt (4 százalékpont), a legnépesebb településkategórián belül, a kis- és közepes városokban egyáltalán nem észrevehető. A Fidesz leginkább eltökélt bázisát alkotó rétegekben, az alacsony iskolázottságúak, az idősebb emberek körében nem távoztak kormánypárti szavazók, még 1-2 százalékos emelkedések is voltak.
Azonban a kormánypártok táborának aktivitási szintje, elkötelezettsége magasabb a múlt havinál, ami azt jelzi, hogy a pártot a kevésbé kötődő támogatói (a szavazótábor perifériáján tartózkodók) ezekben a hetekben elhagyták.
A Jobbik elmozdult a novemberi mélypontjáról a kutatás szerint, azóta 7-ről 11 százalékra nőtt a támogatottsága, különösen a 30-50 év közöttiek, a szakmunkások, valamint a falvakban élők körében erősödött, ezekben a csoportokban 7-8 százalékponttal bővült.