Itthon hvg.hu 2019. január. 05. 12:32

Özönlenek a beadványok az AB-hez a hajlkétalanságot kriminalizáló törvény ügyében

Az Utcajogász, a TASZ és a Helsinki Bizottság, valamint Leilani Farha, az ENSZ különleges jelentéstevője után Kiss László és Lévay Miklós volt alkotmánybírák is hozzászóltak az Alkotmánybíróság előtti eljáráshoz.

Példás aktivitást mutat a szakmai közösség a hajléktalanságot kriminalizáló szabálysértési törvénymódosítás alkotmányos felülvizsgálata kapcsán. A "bíróság barátjaként" az Utcajogász, a TASZ és a Helsinki Bizottság, valamint Leilani Farha, az ENSZ különleges jelentéstevője után Kiss László és Lévay Miklós volt alkotmánybírák is amicust nyújtottak be az ügyben - írja a Fundamentum emberi jogi folyóirat.

A közterületen való életvitelszerű tartózkodást tiltó jogszabályok kapcsán több bíró is felfüggesztett hajléktalan emberek ellen indított ügyeket és az Alkotmánybírósághoz fordult. A folyamatban lévő ügyekkel kapcsolatban fogalmazta meg közös álláspontját az Utcajogász, a TASZ és a Helsinki Bizottság. Eszerint a hajléktalanság egy súlyos krízishelyzet, amelyet nem büntetőjogi, hanem szociális intézkedésekkel kell kezelni. A hajléktalanság nem bűn, hanem állapot, az elkövetés szándékossága nem értelmezhető. A szervezetek szerint a hajléktalan embereket nem lehet kényszerrel az ellátórendszer sokszor elégtelen színvonalú és kapacitáshiánnyal küszködő intézményeibe terelni.

A volt alkotmánybírók arról írnak, hogy véleményük szerint az alkotmányozó hatalom semmilyen elfogadható, alkotmányos indokát nem adta ahhoz az új rendelkezéshez, miszerint tilos az életvitelszerű közterületen tartózkodás.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.