A Pesti Központi Kerületi Bíróság kezdeményezte a jogszabály visszamenőleges hatályú megsemmisítését.
Korábban már két bíróság is az Alkotmánybírósághoz fordult az október 15-én hatályba lépett hajléktalantörvény miatt. A Székesfehérvári Járásbíróság és a Kaposvári Járásbíróság is úgy találta, hogy a jogszabály alaptörvény-ellenes, de míg egyikük arra hivatkozik, hogy senkit nem lehet megalázó bánásmódnak alávetni, addig a másik úgy véli, a szabálysértési törvény módosítása ellentétes az elesettek és szegények megsegítésének kötelezettségével.
Most a Pesti Központi Kerületi Bíróság is az Alkotmánybírósághoz fordult, és kezdeményezte, hogy a testület visszamenőleges hatállyal semmisítse meg a jogszabály módosítását. Az Utcajogász Egyesület honlapján azt írja, a bíróság az egyik hajléktalan ügyfelük ellen folyó szabálysértési eljárást megszüntette, és ezt követően fordult a testülethez.
A bíróság részletesen indokolta, hogy a jogszabályi rendelkezés miért ellentétes az Alaptörvénnyel. Úgy vélik, a jogszabályhely ellentétes az Alaptörvény azon rendelkezésével, amely kimondja, hogy Magyarország független, demokratikus jogállam. Sérti továbbá az alapvető jogok tiszteletben tartásának kötelezettségét, az emberi méltósághoz való jogot, a szabad mozgáshoz és a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogot, és beleütközik a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányába.
A végzés többek között kiemeli, hogy sérti a jogbiztonság követelményét, hogy a 90 napon belüli három figyelmeztetés – amely az őrizetbe vétele feltétele – közötti időköz nincs szabályozva, így akár pár óra alatt is összegyűlhet a három figyelmeztetés. Kiemeli azt is, hogy nem felel meg a törvény előtti egyenlőség elvének, hogy az életvitelszerű közterületi tartózkodást elkövető személyekkel szemben helyszíni bírság vagy pénzbírság nem szabható ki.