Péterfalvi szerint jogsértő a levideózott MTVA-sokról készült képek terjesztése és adatbázisba rendezése.
Eljárást indított egy panaszbejelentés nyomán a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), mert egyes MTVA-dolgozókról készült képfelvételek kerültek ki a legnagyobb közösségi oldalra, "negatív értékítéletet közvetítő, feltehetően fenyegetési céllal".
Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a véleménynyilvánítás szabadságának érvényesülését minden rendelkezésére álló eszközzel támogatják és elősegítik, elítélik azokat a tevékenységeket, amelyek arra irányulnak, hogy másokat – akár vélelmezett jogsértést megvalósító személyeket – pellengérre állítsanak.
A magánszemélyeknek, az országgyűlési képviselőknek és a sajtónak nem minősülő szervezeteknek – mint adatkezelőknek – a képfelvételek készítése és felhasználása során be kell tartaniuk az adatkelésre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, így az általános adatvédelmi rendelet (GDPR), az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló Infotörvény, valamint a polgári törvénykönyv rendelkezéseit. A képfelvételek nem személyes célokra történő felhasználásának mint adatkezelésnek a jogszerűségét e jogi rendelkezések számos követelmény teljesítéséhez kötik, így különösen kiemelendő a jogszerű adatkezelési cél és az ehhez kapcsolódó megfelelő jogalap meghatározása.
A feltételezett jogsértést megvalósító, "ellenségnek" tartott személyekről készült képfelvételek nyilvánosságra hozatala, továbbítása, adatbázisba rendezése nem egyeztethető össze a GDPR és az Infotv. rendelkezéseivel
– írja Péterfalvi, aki szerint az ilyen képfelvételek közzététele csak abban az esetben nem sért alapvető adatvédelmi követelményeket, ha a felvételeken szereplő személyeket felismerhetetlenné teszik, "kikockázzák", és teljes nevüket sem említik.
Hozzáteszi: "az 'ellenségnek' tartott személyek cselekményeire nem lehet válasz jogsértés megvalósítása, nevezetesen a személyes adatok gyűjtése, továbbítása és jogellenes nyilvánosságra hozatala. Egy jogállamban az egyes cselekmények felett érzett felháborodás nem vezethet önbíráskodáshoz."