Itthon hvg.hu 2018. december. 17. 11:52

Kövér még nem csapott le, de hónapokig tartó kizárás várhat az ellenzékre

A botrányba fulladt ülésnap miatt hívott össze Kövér László házelnök, aki a szerdán történtek miatt a létező legszigorúbb büntetést akarta kiszabni. Ez a jelenlegi szabályok szerint 9 ülésnapról kitiltást jelenthet, ami több hónapos fizetésmegvonással jár az ellenzék értelmezése szerint.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Friss cikkek a témában

Délben kezdődött a házbizottság ülése, az MSZP illetve a Párbeszéd az MTVA székház előtt azt tervezgette, élőzik az ülést, ami szabályellenes. Az ülést nem Kövér László, hanem Hende Csaba kapta a feladatot, a Törvényalkotási bizottság elnökeként, ő egyben az Országgyűlés alelnöke is.

Szerdán az ellenzék megpróbálta megakadályozni a túlóratörvény elfogadását. Tordai Bence párbeszédes politikus több mint három órán keresztül élőzte az eseményeket, óriási balhé volt a teremben, akadályozták az ülésvezetést, nem engedték fel Kövért illetve Latorcait a pulpitusra, aki így a helyéről vezényelte le a napot. Sípolás, kiabálás ellenére a ház végül megszavazta a törvényt. Az ellenzék hétfőn is próbált obsruálni, de nem sikerült levetetni a napirendről a törvényjavaslatot, és a napirendet sem tudták módosíttatni. Az az ülés is botrányba fulladt - kisebbe, mint a szerdai -, azért Kövér László házelnök 4-600 ezer forintos büntetéseket javasolt.

Szerdai események után puccskísérletről beszélt, a Párbeszéd rémhírterjesztés miatt feljelentést tett az ügyben.

Az MSZP szakértőjeként leadták Hadházy Ákos nevét, arra jutottak, ő élőzi majd az ülést. Hadházy nem érkezett meg, és az élőzésről is letettek mert azért nagyon durva büntetést kaphatnak.

A házbizottság zárt ülést tartott, az első napirendi pont a hétfői büntetés jóváhagyása. Információink szerint bent nagy volt a vita, ellenzéki forrásaink szerint Hende csak meghallgatta őket de nem reagált. A házbizottság ülése jellemzően 15 percig szokott tartani, ez majdnem egy órán keresztül tartott. Hende Csaba az ülés végén a hvg.hu-nak azt mondta,

nem kaptak büntetést az ellenzékiek, mert nem volt konszenzus a házbizottságban.

Később kiderült, ezt nem is a szerdán, hanem a hétfőn történtek miatt javasolt büntetésekre mondta. A szerdai ülés következményeiről még nem látták az előterjesztést az ellenzékiek.

A sajtótájékoztatón kiderült, az MTVA-nál történtek utáni lépéseket akarták megbeszélni az ülésen, ám erre Hende Csaba az ellenzék szerint nem adott lehetőséget, azt mondta, kezdeményezzenek új ülést. Ezt megteszik. Az összellenzék rendkívüli parlamenti ülést és vizsgálóbizottság felállítását követeli, illetve a mentelmi bizottsággal is vizsgáltatnák az ügyet, mert a köztévé székházánál sérültek a képviselők mentelmi jogai.

Szabó Tímea Párbeszéd társelnök azt mondta, civil bizottság felállítását kezdeményezik, ha nem áll fel az országgyűlési.

Tóth Bertalan MSZP elnök a sajtótájékoztatón arról beszélt, felvetették az ülésen, hogy fegyveres őrök bántalmaztak országgyűlési képviselőket, a Fidesz álláspontja szerint a képviselők követtek el visszaélést. Tóth szerint a képviselői jogukkal éltek a képviselők, be akartak olvasni egy petíciót, de fizikai attrocitás érte őket. Fegyveres biztonsági őrök nem teperhetnek le a földre képviselőt, őrizetbe sem vehetik őket. Ezt csak a rendőrség teheti meg - tette hozzá Tóth. A rendőrséget kellett volna kihívniuk, ha bűncselekmény gyanúját vélelmezik. Ők viszont fizikailag bántalmaztak több képviselőt, Kunhalmit, Bangónét, Varjut, Szélt, Hadházyt lefogták és kidobták a tévé épületéből (a politikus a földre került). Erre jogszabályi lehetősége nincs biztonsági őrnek, de a rendrőségnek sem. Ha ellenáll a képviselő, akkor lehet kényszerintézkedést alkalmazni, de szerinte itt ilyen nem volt, ők csak be akartak olvasni egy petíciót.

Vadai Ágnes DK-s politikus gyávázta Kövér Lászlót, aki nem jár házbizottsági ülésre. Varjut leteperték a biztonsági őrök, Vadai többször hívta a 112-t.

A közös sajtótájékoztatót tartó ellenzéki képviselők mindannyian tiltakoztak az ellen, ami ma az MTVA-nál történt a képviselőkkel. Az LMP vezetése hamarosan az ORFK-hoz megy, hogy felszólítsák a vezetést a törvényes rend biztosítására.

Az ellenzék egyeztet a további tiltakozó akciókról - mondta Szabó Tímea, parlamenten kívüli és belüli megoldásokat is keresnek.

Útlezárás, sztrájkok, közintézmények befogalalása várható. Erőszakmentes polgári engedetlenség jön.

Burány Sándor szerint ha erre a kormány adott utasítást, akkor minimum távoznia kell a belügyminiszternek, de ez felveti Orbán felelősségét is. Vadai a belügyminisztériumot hívta, hogy Pintérrel beszélhessen reggel, de elfoglalt volt, így csak üzent, hogy az ő felelőssége, hogy az országgyűlési képviselők védelmet kapjanak.

Tóth Bertalan szerint arányos volt, hogy átmásztak a kerítésen, és próbálják egymást védeni. Az EchoTv kérdésére válaszolnak, a riporter azt kérdezte, mennyire érzik arányosnak, jogszerűnek ami történt vasárnap éjjel. Szabó Tímea azt mondja, "ugye nem gondoljuk, hogy egy szánkó felgyújtása arányban van azzal, amit a kormány az elmúlt években művel?!"

Vadai Ágnes kellemes karácsonyi ünnepeket kívánt "az ország legnagyobb kirablóinak, haszonélvezőknek". A készenléti rendőrök nem akadályozták meg a képviselőket, hogy bejussanak az MTVA-ba, tehát ők jogszerűnek találták, hogy a képviselők bementek a székházba.

Hirdetés