Eldurvult a Kossuth téri tüntetés szerda este, a tüntetők dulakodtak a rendőrökkel, majd dobálták őket, a rendőrök válaszul többször is könnygázt vetettek be. Helyszínen lévő kollégáink beszámolói szerint előzetesen nem figyelmeztettek erre, és semmilyen felszólítás nem hangzott el.
A szerdai spontán tiltakozás a Kossuth téren egy idő után erőszakossá vált – legkésőbb akkor, mikor a tüntetők sérülés okozására alkalmas tárgyakkal dobálták a rendőröket, később tüzeket is gyújtottak –, így a rendőrségnek közbe kellett avatkoznia, ám a tömegkezelés arányossága és szakszerűsége kétséges – írta a Társaság a Szabadságjogokért a Facebook-oldalára. A szervezet közérdekű adatigényléssel fordul a rendőrséghez, hogy pontos képet kapjanak arról, milyen eszközökkel próbálták elkerülni az erőszak eszkalálódását, illetve jogsegélyt adnak az eljárás alá vont tiltakozóknak.
Annak ellenére, hogy a tüntetés fokozatosan veszítette el a békés jellegét, a rendőrség a szervezet tudomása – illetve helyszínen lévő kollégáink beszámolója – szerint egyáltalán nem kommunikált a tüntetőkkel, nem figyelmeztette őket a jogsértő magatartásuk következményeire,
tehát nem azon volt, hogy elkerülje az erőszak bekövetkezését és alkalmazását.
A törvények alapján pedig együtt kell működniük, illetve kötelező a "kényszerítő eszközök" bevetése előtt figyelmeztetniük.
Érthetetlen, hogy amikor a tüntetés erőszakossá vált, a rendőrség miért nem oszlatta fel hivatalosan is a tömeget, felszólítva a résztvevőket a távozásra, mielőtt a tömegoszlatásba kezdett.
Bár történtek célzott, csak a valóban erőszakos tüntetőket érintő kiemelések is,
a tömegoszlató eszközök – pl. a könnygáz – használata többször is indokolatlan és ezért jogellenes volt.
Ha indokolt volt, akkor olyanokat is érintett, akik békésen tüntettek – írja a TASZ.
Az esti tüntetésről ide kattintva olvashatnak részleteket, munkatársaink azt érezték, a rendőrség profizmusa elszállt, nem rajtuk múlt, hogy Budapest megúszott egy nagyon csúnya éjszakát.
A túlóratörvény elfogadása miatt kirobbant parlamenti botrányról és az azt követő tüntetésekről itt olvashatnak bővebben.