Itthon hvg.hu 2018. november. 29. 10:00

Fukuyama is üzent Orbánnak: tiltakozik a CEU elűzése ellen

Hetven amerikai diplomata és tudományos szaktekintély írt alá nyílt levelet, amiben többek között az áll, ha a Fidesz elűzi a CEU-t, annak következménye kell, hogy legyen az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatokban.

„A felsőoktatási intézmények védelme elengedhetetlen része a demokráciának. A tudományos szabadság elleni rajtaütés csak az egyik eleme, a veszélyes magyarországi fejlemények sorozatának, Orbán Viktor miniszterelnök vezetése alatt. A kampány a CEU ellen egy erősen szimbolikus lépés egy olyan létfontosságú intézmény esetében, amely éppen azért alakult, hogy elősegítse a transzatlanti eszméket és értékeket: a demokráciát, a nyitottság és az esélyegyenlőséget” – áll abban a november közepén kelt nyílt levélben, amelyet Thomas O. Melia volt amerikai külügyi helyettes államtitkár kezdeményezett.

A levelet hetven amerikai diplomata és tudományos szaktekintély írta alá, vette észre a 168 Óra, a kemény hangvételű írást ellátta kézjegyével Fukuyama mellett például a magyar származású amerikai politológus professzor, Charles Gati is.

A levél felidézi a CEU alapítását, küldetését, valamint azt, hogy az intézmény a létrehozásakor is megfelelt a törvényi kötelezettségeknek, ám miután az Orbán-kormány és a Fidesz–KDNP tavaly tavasszal önkényesen felülírta, s módosította a felsőoktatási tevékenységet rendező jogszabályi hátteret, az intézmény az újraszabott feltételeknek is meg tudott felelni.

„Miközben a Trump-adminisztráció Magyarország elvek szerinti elkötelezettséget vár Magyarországtól, nem látjuk a magyar kormány hajlandóságát arra, hogy elvi támogatásáról biztosítsa az Egyesült Államok kormányának kiemelt fontosságú kérését, és ezt olyan sértésként kell értékelnünk, amely kárt okoz az amerikai–magyar kapcsolatok jövőjének. Amikor egy illiberális vezető ellenséges lépést tesz egy eredendően amerikai intézmény ellen, azt az Egyesült Államoknak nyilvánvalóan jogsértésként kell értékelnie, megfelelő nyilvánosságot biztosítania az ügynek, és világos, hatékony lépésekben kell felelősségre vonnia az illető kormányt. A NATO tagjaként azt is biztosítanunk kell, hogy Magyarország felelősséget vállaljon a demokratikus szabadságjogok fenntartásában, amelyeken az észak-atlanti szervezet ereje nyugszik” – írják.

Az aláírók felidézik, a CEU december 1-jéig adott haladékot a kormánynak a megállapodás aláírására, a tudományos élet szereplői arról is szólnak, hogy az „arcátlan halogatással” Fidesz és Orbán Viktor már így is súlyos károkat okozott a rangos magyar–amerikai egyetemnek, mindennek pedig szerintük

következménye kell, hogy legyen az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatokban.

A többi között azt is javasolják az amerikai kormánynak, hogy értékelje le a magyar kormányzattal folytatott diplomáciai találkozók szintjét, Cornstein pedig nyíltan álljon ki az amerikai érdekek mellett. Nemcsak a CEU, mint amerikai intézmény miatt, hanem azért is, mert az illiberális hatalom egyértelműen szembemegy az amerikai alapvető, alkotmányos szabadságjogokkal.

Melia korábban interjút is adott a hetilapnak, amit szemléztünk, ebben a volt politikus arról beszél, az „Orbán-kormány csatája azért, hogy bezárja Magyarország legjelentősebb és legmegbecsültebb intézményét, a budapesti Közép-európai Egyetemet (CEU), nemcsak oda vezetett, hogy több tízezer tüntető volt az utcákon Budapesten, hanem széles körű nemzetközi felháborodást is kiváltott.”

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.