Indulatokat keltett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán egy a tavaszi szemeszterben készült „oktatóvideó”, amelyben diáklányok, leendő rendőrtisztek vulgáris szavakkal dobálózva adnak elő egy jelenetet. A film rendezője egy rendőr ezredes, akinek nem ez az első ilyen ügye.
Az Átlátszó ír az NKE vizsgálatáról, amit a film után indítottak, már a nyáron kivizsgálták az egészet, és a kifogásolható témaválasztás és nyelvezet miatt írásbeli figyelmeztetésben részesítették az elkészitésében érintett oktatókat. „Elfogadható-e egy nemi identitást is sértő, erotikus filmben szerepeltetni a hallgatókat?” – tette fel a kérdést az Átlátszó névtelenségbe burkolózó olvasója az általa a szerkesztőségünknek megküldött videóval kapcsolatban, amelyet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának (NKE RTK) egyik tanára, Angyal Miklós tanszékvezető egyetemi docens idén készített a hallgatóiról.
A „Blöff (female version)” címet viselő 3 perces, az elmúlt szemeszterben készült, erotikus hangulatú kisfilmben az egyetem hallgatónői azt játsszák el álarcban és szexi ruhákban, hogy az egyik záróvizsga tételsorát szeretnék kikényszeríteni az egyik oktatótól. Mégpedig a (játék)fegyverükkel való fenyegetőzéssel, de végül felsülnek a próbálkozással.
Itt a videó, az Átlátszó az arcokat kitakarta, a hangokat is elváltoztatta:
A rendészettudományi karon a rendőrség, a büntetés-végrehajtás, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Országos Katasztrófa-védelmi Főigazgatóság, valamint a Bevándorlási- és Állampolgársági Hivatal leendő vezetőit, leendő rendőrtiszteket, bv-tiszteket képeznek. Emiatt fokozott elvárás az oktatóktól, hogy a hallgatóknak szakmailag és erkölcsileg is példát mutassanak.
Angyal Miklósnak nem ez az első ilyen ügye, 2011-ben egy pécsi mélygarázsban meztelenül találtak rá egy autó tetején, ráadásul egy olyan hölgy társaságában, aki nem a felesége volt. Abban az időben a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi technikai osztályvezetőjeként dolgozott.
A sajtóban megjelent hírek szerint a gépkocsi tulajdonosa hajnalban talált rá párosra, akik ittasak voltak, a kiérkező rendőrökkel pedig Angyal Miklós vitába keveredett, és kikérte magának, hogy vele szemben intézkednek; állítólag a pozíciójára hivatkozott.
A kocsi gazdája a behorpadt motorháztető miatt rongálásért feljelentést tett. A rendőrség az esettel kapcsolatban, a történtek után több héttel, közleményben tudatta a vezetői kinevezés indoklás nélküli visszavonását. A történtek után Angyal Miklós csak az akkori országos rendőrfőkapitány kegyelmével dolgozhatott tovább a testületnél.
A lap úgy tudja, Angyalt az NKE Kriminalisztikai Intézet vezetője, Hautzinger Zoltán hozta fel Pécsről egy másik oktatóval együtt a budapesti egyetemre. Forrásaik szerint Angyal Miklós oktatói kinevezésével nem mindenki értett egyet az intézetben, és az sem aratott egyöntetű tetszést, hogy a Krimináltaktikai és Metodikai Tanszék élére került.
A botrányt kavaró oktatóvideó elkészítésében a hallgatónők és Angyal Miklós mellett részt vevő rendőr őrnagy az Átlátszó értesülése szerint már nem dolgozik a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Ennek oka az, hogy néhány hónapja tudatmódositó szerek hatása alatt, meztelenül sétált a Kopaszi-gáton, ami miatt eljárás alá vonták. Ráadásul – tudomásuk szerint – a volt oktató a Nemzeti Nyomozó Iroda egyik vezetőjének a fia.
A videóval kapcsolatban megkeresték az NKE-t, ahol azt közölték, hogy az RTK-n 2018. áprilisában tartották meg a Kreatív bűnüldözők című versenyt. „Ennek közvetlen célja a kriminalisztikai gondolkodás, azon belül a kognitív kriminalisztika egyéni fejlesztése, valamint a kriminalisztikával foglalkozó hallgatók kreatív gondolkodásának elősegítése volt a tantermi kereteken kívül.”
A rendezvény „egyik előfeladata az volt, hogy a háromfős csapatok a Ponyvaregény vagy a Blöff című film egy-egy megadott jelenetét kreatív módon gondolják újra és készítsenek róla felvételt. Az elkészült kisfilmeket a résztvevők kielemezték, majd teszt kitöltésével nézték meg, hogy mennyire jó megfigyelők.”
Hozzátették: „a verseny ötletgazdái is elkészítették saját verziójukat, amely a Blöff című film egyik jelenetét adja vissza, az eredetitől eltérően női szereplőkkel. A hallgatók önként jelentkeztek a feladatra. Ahogy az eredeti filmben szereplő jelenet sem, úgy az általuk készített női verzió sem erotikus, és a nemi identitást sem sért.”
Közölték még az egyetem részéről azt is, hogy Angyal Miklós tanszékvezető, igazságügyi orvosszakértő nemzetközileg is elismert szakember, és a hallgatóknak a hasznukra válik, ha tőle tanulhatnak.
„Az NKE vezetősége nyáron névtelen bejelentés alapján már kivizsgálta az ügyet. Annak ellenére, hogy a rendezvény sikeres volt, és a megkérdezett hallgatók és résztvevők elmondása alapján egyik eleme sem keltett megbotránkozást, a vitatható témaválasztás és a vulgáris nyelvezet miatt írásbeli figyelmeztetésben részesítették az érintett vezetőket.”
Rákérdeztek a kisfilm készítésében részt vevő másik oktató munkaviszonyának megszűnésére is: erre azt válaszolták, hogy a rendőr őrnagy a videóügyhöz nem kapcsolódó ok miatt 2018 júliusa óta nem dolgozik a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.