Itthon hvg.hu 2018. október. 09. 17:50

Vizsgálja az Alkotmányvédelmi Hivatal a Black Cube civilellenes akcióját

Bayer Zsolt nem ment el az ügyben a nemzetbiztonsági bizottság ülésére, de az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálja a külföldi titkosszolgálatok jelenlétét ebben az ügyben.

Vizsgálja a titkosszolgálat a Black Cube beavatkozását a magyar választások előtti civilellenes lejáratás ügyében – mondta Mirkóczki Ádám, az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának jobbikos elnöke a testület zárt ülése után a 444.hu beszámolója szerint.

A Politico még júliusban arról írt, hogy egy izraeli hírszerző cég, a Black Cube állhatott a magyar választások előtt a civileket lejárató kampány mögött. A lejáratás abból állt, hogy üzleti ajánlattal, támogatási szándékkal (nem létező cégek nevében) megkerestek civil szervezeteket (a többi között a Migration Aidet), majd Bécsbe találkozót beszéltek meg velük. Ha erre ráálltak, az interjú alatt kompromittáló mondatokat próbáltak meg kihúzni belőlük. Ezekről később "SorosLeaks" címszóval Bayer Zsoltnak a Magyar Időkben jelentek meg cikkei. Az izraeli hírszerző cégnél elismerték, hogy ők készítették a felvételeket.

Mirkóczki Ádám, a nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke azt mondta, meghívták a keddi ülésre Bayer Zsoltot a Black Cube-ügyben, de a jobboldali publicista nem ment el.

Erről az ügyről annyi tájékoztatást adott az Alkotmányvédelmi Hivatal, hogy jelenleg is vizsgálat alatt van, jelenleg is vizsgálják a külföldi titkosszolgálatok jelenlétét ebben az ügyben

– tette hozzá Mirkóczki, aki azt is elmondta, hogy a bizottsági ülésen nem volt érdemi előrelépés a letelepedési kötvényhez jutott orosz állampolgárok ügyében sem. Szeptember elején derült ki ugyanis, hogy Kreml-közeli üzletemberek, képviselők, és az orosz hírszerzés főnökének családja is részt vehetett a magyar letelepedésikötvény-programban.

Mirkóczki azt mondta, hogy nincs általános protokoll a kötvények visszavonására – bár Kontrát Károly belügyi államtitkár múlt héten a parlamentben arról beszélt, hogy már vissza is vonták a problémás ügyfelek letelepedési engedélyét –, de a szolgálatoknak lehetőségük van arra, hogy bármikor új átvilágítást végezzenek. Mirkóczki azt is mondta, hogy a magyar Alkotmányvédelmi Hivatal várja a finn titkosszolgálatok jelzését a magyar letelepedési kötvényes, Finnországban tevékenykedő orosz üzletember ügyében. Szeptember végén ugyanis az derült ki, hogy a finn hatóságok adócsalás és pénzmosás miatt nagyszabású rendőrségi és katonai akciót hajtottak végre az ország délnyugati részén egy Airiston Helmi nevű, orosz tulajdonban lévő finn vállalkozás miatt, amit évek óta figyel a finn hadsereg és a Supo, a finn elhárítás.

Hirdetés