Itthon hvg.hu 2018. augusztus. 16. 07:51

2020-ig is csúszhat az elektronikus jegy bevezetése

Ráadásul az sem biztos, hogy működőképes lesz a rendszer, állítják azok, akik rálátnak a fejlesztésre.

Az első tervek és ígéretek szerint 2018 elejétől működnie kellene a beléptetőkapuknak és az elektronikus jegyrendszernek Budapesten, így szinte lehetetlen lenne a bliccelés a metrókon és a főváros más tömegközlekedési eszközén.

Tavaly a Budapesti Közlekedési Központ a Deák Ferenc tér egyik kijáratánál felszerelt néhány kaput próbaképp, de azok mindig nyitva voltak, a BKK szerint az utazóközönségnek a látványt kellett csak szoknia. Korábban az Index és a Zoom arról írtak, hogy „csak” egy évvel halasztják a projekt indítását, de a Népszavának volt olyan forrása, aki azt mondta, belső, hivatalos iratokon 2020-as céldátumot látott.

Informátoraik azzal kapcsolatban is szkeptikusak voltak, hogy egyáltalán működhet-e a rendkívül bonyolultra és nehézkesre tervezett rendszer, sokak szerint ugyanis a RIGO problémái a nem átgondolt tervezésből adódtak. Ugyanis 2500 járműre tízezernél is több új érvényesítőkészüléket terveztek, a kapuval nem lezárható metró- és HÉV-állomásokra pedig 530 eszközt telepítenének.

A Népszava információi szerint a generálkivitelező cég ugyan leszállította a beléptetőkapukat és más hardvereket, de azok lefóliázva állnak a BKK raktáraiban, a cég pedig ki tud táncolni a szerződésből úgy is, hogy a szoftverintegráció kiépítése nem történik meg. Az újabb kiadásemelkedéssel a fejlesztés eddig már durván 37 milliárd forintba került – és ugye 0 forint bevételt hozott. Ráadásul felvett a BKK 17 milliárd forintnyi hitelt, a fővárosi vezetés pedig most a banknál azért lobbizik, hogy csak a kamatokat kelljen törleszteni addig, amíg nem kezd működni a rendszer.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?