Itthon Tóth Richárd 2018. június. 22. 14:39

Velencei Bizottság: Hatályon kívül kellene helyezni a Stop Sorost

Megérkezett az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szervének állásfoglalása a Stop Sorosról, amit Orbán Viktor nem várt meg, inkább gyorsan elfogadta a törvényjavaslatot a parlamenti Fidesz-kétharmad a Jobbik szavazataival kiegészülve.

A Velencei Bizottság elnöke korábban azt kérte, halasszák el a szavazást és várják meg, mit mond a testület erről, ez nem érdekelte Orbánt. Péntekre megérkezett a bizottság állásfoglalása, amiben azt írják, helyezzék hatályon kívül a Stop Sorost, ugyanis az erősen hátráltatja a civil szervezetek munkáját.

A Stop Soros és az Alaptörvény-módosítás elfogadása után ugyanis az alábbi változtatások léptek életbe a menekültekkel kapcsolatban:

  • idegen népesség az országba nem telepíthető be;
  • nem kaphat menedékjogot az, aki olyan országon keresztül érkezik Magyarországra, ahol nem volt kitéve üldöztetésnek;
  • a menedékjog biztosításának alapvető szabályait sarkalatos – vagyis kétharmados – törvény határozza meg;
  • a menedékjog elbírálásának feltételeit is sarkalatos törvény határozza meg;
  • rögzítik, hogy a rendőrség is részt vesz a jogellenes bevándorlás megakadályozásában;
  • a Btk. új tényállással egészül ki, ezentúl bűncselekmény a jogellenes bevándorlás elősegítése.

A bizottság azt írja, számos európai ország kriminalizálja az menekültek belépését, tartózkodását vagy átutazását, az ilyen bűncselekmény nem is feltétlenül ellentétesek a nemzetközi emberi jogi normákkal, de a magyar szabályozás ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményének 11. cikkével, ami a gyülekezési szabadságról szól. Ugyanis olyan tevékenységeket nyilvánít bűncselekménynek, amelyek nincsenek kapcsolatban az illegális bevándorlással.

Aggályosnak tartják, hogy már a menekültek tájékoztatását és segítését is szabadságvesztéssel büntetné a kormány, véleményük szerint ez a szólásszabadság korlátozása. A testület kifejti, ők csak a Stop Soros rendelkezéseit vizsgálták, amelyek hatással van a nem kormányzati szervek (a civilek) tevékenységeire, hangsúlyozzák, az alkotmánymódosításra nem terjedt ki vizsgálódásuk. (Ugyanakkor fontos látni, hogy az Alaptörvény módosítása és a Stop Soros szorosan összefüggnek hatásukat tekintve, ami a menekültekkel kapcsolatos kérdésekre vonatkozik.) Véleményük kialakításakor a bizottság alkotmányjogászai összehasonlították a Stop Sorost más európai jogszabályokkal és azt látták, hogy míg máshol a szabályozásnak része a humanitárius segítségnyújtás is a szabályozásnak, addig Magyarországon ez hiányzik, ami sérti a nemzetközi normákat.

A Stop Sorosban megfogalmazott szankciók (a törvénycsomag elzárást és börtönbüntetést is említ) a Velencei Bizottság szerint túlságosan szigorúak, ami szintén szembemegy a nemzetközi normákkal. Megemlítik, a törvénycsomag elfogadása előtt elmaradtak a konzultációk is az érintett szervezetekkel, nem volt társadalmi egyeztetés a civilekkel. Konklúziójában a bizottság leírja, az elfogadott Stop Soros törvénycsomag nem felel meg az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatában megfogalmazott előreláthatósági kritériumának, valamint pontatlanságokat is tartalmaz. A Stop Soros ráadásul veszélyezteti a civil szerveztek finanszírozását is.

A felsorolt kifogások miatt a Velencei Bizottság azzal zárja állásfoglalását, hogy a Stop Soros elfogadása és hatálybalépése után fennáll a civil szervezetek ellehetetlenülésének veszélye, sérül az egyesülési és véleménynyilvánítási szabadság. Állásfoglalásuk szerint a Stop Sorost hatályon kívül kell helyezni.

Hirdetés