A Soros György ellen hirdetett harc egyik állomásaként módosították a civiltörvényt, amely megbélyegzi a külföldről támogatott civil szervezeteket. A jogszabály azonban nehezen alkalmazható.
Eddig 112 szervezet regisztrálta magát külföldről támogatott civil szervezetként a Civil Információs Portálon, a nagy harcosok, mint például a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nincs köztük.
A civiltörvény alapján akkor kell regisztrálnia magát egy szervezetnek, ha a külföldi támogatás mértéke eléri a 7,5 millió forintnak megfelelő összeget. Amennyiben nem teszi meg, az ügyészség felszólítja erre, majd a második figyelmeztetés után bíróságra kerül az ügy.
Legkésőbb a május végén leadott beszámolókból kiderült, melyik szervezet mennyi támogatást kapott, így a példaként emlegetett TASZ-nak bőven a listán lenne a helye, de a szervezet tiltakozásul a megbélyegző törvény ellen nem regisztrálta magát.
Csakhogy az ügyészség nem léphet fel önállóan, ahhoz bejelentést kell kapnia. Megkérdeztük a Fővárosi Főügyészséget, illetve a Legfőbb Ügyészséget, eljártak-e bármely szervezet ellen, mire azt a választ kaptuk:
"a beszámolók közzététele határidejének lejártát követően, civil szervezettel szemben, külföldről kapott támogatása miatt sem a Legfőbb Ügyészségre, sem a Fővárosi Főügyészségre nem érkezett kérelem, így ilyen okból nincs folyamatban lévő ügy."
A civiltörvény az Alkotmánybíróság előtt van, azonban a magyar testület felfüggesztette eljárását, míg az Európai Unió Bírósága nem dönt a kérdésben.