2018. április. 17. 20:34 MTI Utolsó frissítés: 2018. április. 17. 20:53 Itthon

Elhunyt Knoll József farmakológus, a deprenyl kifejlesztője

A deprenylt az egész világon használják Parkinson- és Alzheimer-kór kezelésére.

Életének 93. évében, kedden elhunyt Knoll József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja, a Semmelweis Egyetem Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetének professor emeritusa – közölte az MTA kedden.

A magyar gyógyszerkutatás kiemelkedő alakjának nevéhez több gyógyszer kifejlesztése is köthető.

Knoll József 1925-ben született Kassán. 1951-ben szerzett orvosi diplomát a Budapesti Orvostudományi Egyetemen. Már orvostanhallgatóként elkezdett dolgozni, a kezdetektől fogva a gyógyszerkutatás érdekelte. Az egyetem elvégzése után tanársegédként folytatta pályáját a Budapesti Orvostudományi Egyetem Gyógyszertani Intézetében. 1958-tól docens, 1962-től tanszékvezető, majd 1963-tól 1992-ig tanszékvezető egyetemi tanár.

Fő kutatási területe a neuropszichofarmakológia volt. A hajtóerőn alapuló viselkedés élettani mechanizmusainak elemzése alapján új elméletet alkotott a bonyolult magatartási reakciók reflexes értelmezésére. Új fájdalomcsillapító, gyulladásgátló vegyületcsaládot dolgozott ki, amelynek egyik tagja regisztrált gyógyszer lett. Nevéhez fűződik a deprenyl kifejlesztése, amelyet az egész világon használnak a Parkinson- és az Alzheimer-kór kezelésére.

Knoll József 1962-ben lett az MTA doktora. 1970-ben az akadémia levelező, 1979-ben pedig rendes tagjává választották.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. Két ízben kapta meg az Akadémiai díjat, 1985-ben az Állami díjat, 2003-ban pedig a Széchenyi-díjat vehette át.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?