Megnéztük, hogyan kampányol a Fidesz egy olyan kerületben -–Zuglóban – ahol négy éve 2 ezer szavazatkülönbséggel bukta el a választást, ráadásul a kerületi polgármester, Karácsony Gergely az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje. A showt Gulyás elől elvitte a közönség.
Amikor a zuglói fideszes jelölt, Jelen Tamás azzal adta át a szót Gulyás Gergely Fidesz-frakcióvezetőnek, hogy az a tét, "nehogy itt jöjjön létre az első no go zóna", már látszott, hogy ezen a kampányeseményen sem vesznek vissza a sorosozásból, vagy legalábbis a migránsozásból.
Soros nevét Gulyás Gergely nem mondta ki, előadása három téma köré épült. Sorrendben:
- a migráció veszélyei (legfontosabb kérdés)
- kormányzati sikerek összevetve a baloldali katasztrófával
- nem kell aggódni Hódmezővásárhely után sem, az ellenzék amúgy is rettenetes
A teremben ülő – csaknem kivétel nélkül idős – embereket azzal ijesztgette Gulyás, hogy Afrikában kimeríthetetlen a migrációs tartalék, és miután megváltozott az osztrákok és németek hozzáállása,
"ha még egyszer olyan migrációs nyomás lesz, mint 2015-ben, senki se reménykedjen abban, hogy mindenki Nyugatra tud majd menni. Ha Magyarország nem tudja magát megvédeni, hozzánk bejönnek és nem tudnak elmenni."
A hosszú migrációs percek után egy finom önkritikával rátért a kormányzati sikerekre:
"Nem tökéletes a munka, amit elvégzett a kormány, de a ország mögött világos teljesítmény áll"
– mondta, és sorolta a gazdasági és foglalkoztatási adatokat, szembeállítva az előző kormány által hátrahagyott helyzettel, ám sajnálatos módon a héten bejelentett rezsicsökkentést nem említette. Azt mindenesetre leszögezte, általánosságban elmondható, hogy a konzervatív kormányok alatt jobban teljesít a gazdaság.
Egészen eddig a részig egyébként nem annyira működött Gulyás mikrofonja, a terem hátuljában ülők hogy nem hallották rendesen, amit mond.
Nincs lefutott választás
Hódmezővásárhely után sokakban nagy volt az ijedtség, hogy megismétlődhet-e ez a helyzet – mondta Gulyás. "Nincs lefutott választás, bármi megtörténhet április 8-án, de jól állunk."
Majd többször elmondta, hogy a hódmezővásárhelyi vereségnek több helyi oka volt, mint országos, a két választás is eltérő lesz, más szereplőkkel, más téttel. Ott független jelölt indult, ha volt is mögötte párt, egy ellenzéki vezető sem bukkant föl a kampányban, mert szavazatot vitt volna. Elmondása szerint a Fideszben emiatt nem volt pánik. A választáson két lehetőség van:
- vagy a jelenlegi kormánypártok szereznek többséget
- vagy az instabilitás korszaka jön előrehozott választással a végén
Gulyás többször visszatért arra, hogy az ellenzék képtelen lenne együtt kormányozni – amit maguk is beismernek. Felnevettek a közönségben, mikor azt vázolta, vajon milyen közös kormányprogramot csinálna Vona Gábor és Gyurcsány Ferenc?
"Az egyik nemrég nácinak nevezte a másikat, aki meg fel akarta akasztani őt. Ők fognak koalíciót kötni? Hogy lesz így stabil kormány?"
Miután szerinte az MSZP–LMP–DK-hármas között is áthidalhatatlan ellentétek vannak, hiába állapodnak meg a koordinált indulásban, az egyedül maradt jelölt mögé olyan kör áll föl, amely pártok alapvető kérdésekben nem értenek egyet.
Az a Fidesz négy évvel ezelőtt "folytatjuk" programjának ismeretében – és a jelenlegi nem ismeretében – bájos volt, hogy az ellenzék szemére vetette, nincs programjuk. Pedig van. Gulyás számára mégis úgy tűnik, itt egyedül programja a Fidesznek van.
A győzelem mértéke mindegy
Gulyás Gergely azt mondta, 100 mandátum kell a győzelemhez, 61-65 egyéni választókerületben kell győzni ahhoz, hogy többségük legyen.
"Minden más másodlagos, érdektelen, bárki bármit mond. Illúziókkal nem kell foglalkozni, nem érdemes számolgatni, mi kell a kétharmadhoz. Ha megvan a kormányalakításhoz szükséges többség, mi nyertünk."
Gulyás szerint kulcsfontosságú, mi lesz Zuglóban, szerinte ugyanis a választók egyben Karácsony Gergely polgármesteri munkájáról is eredményt mondanak. Kicsit gúnyolódott azon, hogy "a kommunista állampárt vagyonát átmentő MSZP csaknem 30 év után oda jutott, hogy egy egyszázalékos törpepárt kerületi polgármesterét kéri fel miniszterelnök-jelöltnek", és nem felejtette el megemlíteni, hogy Karácsony jobban utálja a szocikat, mint a Fideszt. Karácsonyt sokszor szembesítik ezzel a kijelentésével, amit szerinte szövegkörnyezetből kiragadva, tévesen idéznek, ő ezt ilyen értelemben nem mondta.
Nyilván mindenki tisztában volt azzal, hogy négy éve Zuglóban nem a Fidesz nyert, de Tóth Csaba szocialista győztes nevét Gulyás ki sem ejtette a száján. Tóth négy éve kevesebb mint kétezer szavazattal győzte le Papcsák Ferencet. Tóth maradt, de új fideszes kihívót kapott, Jelen Tamást. Gulyás szerint ebben a körzetben nem a győzelem mértéke a kérdéses, szoros küzdelem lesz, ezért azt kérte, mindenki tegyen meg mindent, amit tud a választás sikeréért.
Hódmezővásárhely az ellenzék egyetlen sikere, de a Fidesz számára is hozott pozitívumot, erősödött az elszántság – zárta gondolatait Gulyás, majd jöttek a nézői hozzászólások.
Itt átérzik az ellenzék helyzetét
Zuglóban a Fidesz van ellenzékben, egészen máshogy látszik minden a kerületben: a fórumon felszólaló egyik nő azt mesélte, aláírásgyűjtés közben azt tapasztalta, a fideszesek félnek – mikor hitetlenkedni kezdett egy férfi, egy másik nő ráerősített:
"a panelban élő több száz libsitől félnek",
balhé van, ha elmondják, kire szavaznak. Bár a várost járva tudósítónk sok Fidesz-plakáttal találkozott, a fórumon többen azt kifogásolták, alig látnak ilyet, minden Karácsony Gergellyel és Tóth Csabával van tele. Gulyás ezzel kapcsolatban meg is jegyezte, a legtöbb plakátja Simicska Lajosnak van, ezért a plakátversenyt a Jobbik fogja megnyerni, ők a választási győzelemre hajtanak.
Többen nem értették, hogyan működik a visszaléptetés, volt, aki szépen felmondta Gulyás előtt a kormányzati leckét a migránsokról, más kritikaként vetette fel, hogy miért hagyja a kormány, hogy az ellenzék összemossa a menekültet meg a migránst.
Diktátor
A legjobb rész mégis az volt, mikor Orbán diktátorozása került szóba. Ez a teremben ülőket sérti, többen is hozzászóltak, egy idősebb úr elmondta, hogyan fordítja ezt a visszájára.
"Sokan nevezik Orbánt diktátornak. Én ezt úgy szoktam a visszájára fordítva mondani, hogy mi szeretjük az olyan diktátort, aki ránk kényszerítette a jót. A rezsicsökkentést, béremelést, nem akarom tovább sorolni."
Talált a neten egy oldalt, ami arról szól, hogyan lopta szét a Fidesz az országot, Ő ebben is megtalálta a pozitívumot: amit ott fölsoroltak, az szerinte csupa jó dolog, mint a vörösiszap-katasztrófa utáni faluépítés. Üzent az uniónak meg az ENSZ-nek is:
"az ilyen diktátort szeretjük,"
ők meg ne akarják ránk erőltetni a migránsokat. Egy másik idősebb úr is azzal jött, akik itt rákosiznak, meg diktátoroznak, azt sem tudják, miről beszélnek, Rákosi egy viccért elvitette az embert, míg itt bárki bármivel kiállhat.
"A primitívektől lehet hallani, hogy diktátor, miközben olyan szelíd ember, hogy el sem lehet képzelni!"
Gulyás a témára azt mondta, "bárki büntetlenül beszélhet hülyeséget, a szólásszabadság része. Egy diktatúrában nem lehet elmondani, hogy diktatúra van, egy demokráciában bármit lehet mondani."
Orbán közszereplő, többet kell tűrnie. Szerinte mindenesetre ez a 20. századi diktatúrák áldozatainak emlékét sérti. A kérdésekre válaszként volt még egy sor migránsozás, majd a 75 perces fórumot Jelen Tamás azzal zárta, "találkozunk a békemeneten!".