Úgy élnek a kínai kötvényes bevándorlók Pesten, mint Marci Hevesen
Han Pekingből jött Budapestre, kilenc hónappal ezelőtt adta el családi házát Kínában és vett egy másikat a XVIII. kerületben, most ott lakik, nyugodt körülmények között feleségével és két kislányával.
„Szeretünk itt lenni, jó a közbiztonság” – mondta a 32 éves kínai férfi tavaly júniusban a Direkt36 újságírójának, a nemrég vásárolt, kétemeletes családi házuk teraszán. Az országban nem Hanék az egyetlenek, akik nemrég költöztek hazánkba, 2013 óta több mint 15 ezer kínai állampolgár kapott letelepedési engedélyt az országban a tavaly áprilisig működő letelepedésikötvény-programon keresztül, írja az oknyomozó portál.
A programot Rogán Antal, mostani miniszter kezdeményezte, az Országgyűlés igazságügyi bizottságának decemberi meghallgatásán azt mondta, hogy a kötvényvásárlók közül tudomása szerint egyetlen ember sem telepedett le az országban. Azonban a Direkt36 szerint több, ma már az egész családjával Magyarországon élő kötvényes befektető viszont itt képzeli el a következő éveket.
A portál cikke az Organized Crime and Corruption Reporting Project és a Transparency International nemzetközi projektjének keretében készült, amelynek során több más hasonló vízumprogram részleteit tárták fel újságírók, ugyanis az EU más országában is ajánlanak a magyarhoz hasonló, úgynevezett Golden Visa, Arany Vízum programokat külföldi befektetők számára.
Magyarország azonban azért különösen vonzó, mert a program szabályai szerint öt év elteltével visszakapják a megvásárolt kötvény árát, cserébe nemcsak a befektetők, hanem a közeli családtagjaik is letelepedési engedélyt kaphattak, amely lehetővé tette a Schengen-zónán belüli szabad utazásukat is.
„Sosem terveztünk ide jönni. Magyarországról semmit nem tudtam, csak Puskást. Eredetileg Kanadába akartunk költözni, de az nagyon drága és macerás folyamat volt. Magyarország jóval egyszerűbbnek tűnt” – indokolt Han.
A kínai piacon a Hungary State Special Debt Management Fund (HSSDF) elnevezésű cég kapott kötvényárusítási engedélyt, ezt a céget a Kajmán-szigeteken jegyezték be, amely egy vonatkozó rangsor szerint a világ harmadik legjelentősebb offshore központja, Rogán Antal viszont azzal érvelt, hogy HSSDF nem tekinthető offshore cégnek, mivel a gazdasági bizottság előtt felfedte a tulajdonosait.
A Direkt36 cikkében megszólal egy 38 éves, tíz éve itt élő kínai is, ő azt mondja, a valóság elég kiábrándító tud lenni a kínaiaknak, akik a reklámok alapján úgy gondolják, Magyarország a földi paradicsom. „Sok család, akikkel találkoztam, mindenüket eladta Kínában, hogy idejöhessenek. Itt általában kevesebb stresszt, a gyerekeiknek meg jobb oktatást remélnek.”
Korábban megírtuk, szétverhetik Európát a letelepedési kötvények. Ugyanis legtöbbször bűnözők, korrupt és veszélyes alakok veszik meg maguknak az állampolgárságot, gyakran szintén korrupt bűnözőktől. Azonban, ahogy fent írtuk, nemcsak bűnözők, hanem letelepedni vágyó kínaiak is.