Mi az, hogy Magyarország nem akar konzultálni? Dehogynem akar, Macron elnök kelti csak a politikai hangulatot. De a legjobb mégis csak a nemzeti konzultáció – kerüljük el a túlzott bürokratizmust és centralizációt.
Reagált a Miniszterelnökség a francia elnök, Emmanuel Macron szavaira, aki korábban azon viccelődött, hogy az általa kezdeményezett európai konzultációban, amely április közepén kezdődik, minden tagállam részt vesz, kivéve Magyarországot, amelyben folyamatosan konzultációs düh tombol.
A Miniszterelnökség első megállapítása, hogy reméli, Macron nem akar ott is megosztottságot képezni, ahol nincs – eddig úgy lehetett tudni, Magyarország osztja meg az egységes EU-t ebben az ügyben. Macron szavai politikai hangulatkeltésnek tekinthetőek, mert "a francia javaslat részletei még nem is ismertek". A visegrádi országok amúgy is "nyitottan állnak a javaslathoz, amennyiben az tiszteletben tartja a nemzeti gyakorlatokat". A magyar kormány üdvözöl minden konzultációt, hogy az európaiak "az őket valóban érdeklő kérdésekről szabadon nyilváníthassanak véleményt, aminek érdekében el kell kerülni a centralizálást és a túlzott bürokratizálást". Ezt mi 2010 óta elég ügyesen elkerültük: a nemzeti konzultáció fegyverével.
Vagyis a Miniszterelnökség szerint hajlandóak vagyunk bárkivel konzultálni, de leginkább mégis a mi jó öreg nemzeti konzultációnkat szeretjük, aki pedig ebből arra következtet, hogy máshogy nem vagyunk hajlandóak konzultálni, az hangulatkeltő.