Itthon HVG 2018. január. 11. 11:21

A kampányba is beleszólhat a Szent Korona-év

Negyven éve tért haza a Szent Korona, 2001-ben koronaúsztatás is volt. Idén ez nem lesz, de a választási kampányt alakíthatja az emlékév – írja a csütörtökön megjelent HVG.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

„Az Egyesült Államok méltányolja politikánkat, felismerve azt az igazságot, hogy hűségünk a béke és a szocializmus elveihez teremtette meg társadalmunk belső szilárdságát” – írta Pethő Tibor a Magyar Nemzetbe 1978-ban, abból az alkalomból, hogy Jimmy Carter akkori amerikai elnök visszaszolgáltatta a Szent Koronát.

Ezt az évfordulót, a negyvenediket ünnepli idén a kormány, egy decemberben kelt határozata szerint – írja a HVG hetilap csütörtöki száma. Erre egymilliárd forintot szán a kabinet, a programsorozatot pedig Balog Zoltán tárcája fogja össze. De ennél sokkal többet egyelőre nem tudni, hiába kérdezte a lap a minisztériumot.

A kulturális államtitkárság csak annyit árult el, olyan események megrendezését kezdeményezi, amelyek alkalmasak „a magyar állam folytonosságát és függetlenségét megtestesítő Szent Korona jelentőségének minél szélesebb körben való megismertetésére”.

A HVG szerint azért nincsenek konkrétumok, mert egyelőre programterv sincs, holott a nap, amikor Amerika visszaadta a koronát – január 6-a – már el is múlt. Aznapra annyit sikerült összehozni, hogy nyílt nap volt az Országházban, bárki bemehetett megnézni a koronát.

Időről időre felmerül, hogy a koronázási palást is kerüljön a korona mellé a Parlamentbe, de jelenleg ennek nincsenek meg a technikai feltételei. A Nemzeti Múzeumtól a lap megtudta, a legkisebb mozgatás is kockázattal jár.

Egy 2016-os vizsgálat szerint a koronán és a koronázási jelvényeken pedig a korrózió jelei mutatkoznak, de azt az Országgyűlés Hivatala nem árulta el, milyen állapotban vannak a tárgyak.

hvg
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.