Molnár Gyula és Gyurcsány Ferenc közösen tájékoztatott a két párt választásokkal kapcsolatos tárgyalásairól, listákról, koordinált egyéni jelöltekről, és arról, kit támogatnak miniszterelnök-jelöltként.
Megállapodott az MSZP és a DK, amit tudunk:
- A 106 egyéni választókerületben a két párt nem indít egymás ellen jelöltet
- Az MSZP 60, a DK 46 helyen indul, de egymásért is kampányolnak
- A DK nem fogadja el közös miniszterelnök-jelöltnek Karácsony Gergelyt, külön listán indulnak
- Az MSZP tovább tárgyal a Párbeszéddel, a pártelnök szavai alapján számukra továbbra is Karácsony a közös miniszterelnök-jelölt
- Ha beáll más párt is, újraosztják a körzeteket
Molnár Gyula MSZP-elnök azt mondta, nagyon intenzíven tárgyaltak a DK-val arról, hogy tudnak mindent megtenni azért, hogy 2018 a "változás éve legyen", és leváltsák a kormányt.
Egyéni körzetekben megállapodtak abban, nem indulnak egymással szemben. Ennek megvannak az arányai: 46 egyéni választókerületben a DK, 60-ban az MSZP állít jelöltet. Nyitottak arra, ha további együttműködő partnerek vannak, készen állnak további szereplők bevonására, akkor már közösen tárgyalnak. Innentől kezdve inkább a programról beszélnek majd.
"Megállapodtunk, január 2-tól a DK valamennyi, mind a 106 egyéni választókerületben (evk) elkezdi a kampányt, 46-ban saját jelöltünket ajánljuk, a másik 60-ban az MSZP jelöltjeit" – mondja Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke.
A DK önálló listán indul, amit ő vezet. Az első 30 helyről a DK elnöksége döntött. A tárgyalássorozat nem volt egyszerű és könnyű. Kölcsönös belátás és bizalom, kompromisszumkészség kellett hozzá. Köszöni, hogy nem kevés vita után, de készen álltak a megállapodásra. A két elnökség bólintott a megállapodásra, a tegnap aláírt válaszókerületi megállapodást aláírták.
A két legnagyobb kör készen áll a választásra. A legfontosabb evk-ban a Momentumtól az Együttig átfogó megállapodást szeretne elérni. Reméli, hogy a választók értik, hogy minden az egyéni választókerületen múlik.
Molnár Gyula azt mondja, a lista rugalmas, abban érdekeltek, hogy egy kihívó legyen, ha vannak további jelentkezések, akkor készek a kérdést újranyitni. Karácsony részt vett az elnökségi ülésen, egyetért abban, hogy első lépésként szükséges ahhoz, hogy egy szakaszt lezárjanak. Az MSZP továbbra is úgy gondolja, készek a közös indulás lehetőségét megvizsgálni. Közös miniszterelnök-jelöltként Karácsony Gergellyel haladnak tovább. Január végén, február elején záródik le a folyamat, ami az indulást véglegesíti.
Karácsony mögé nem áll be a DK
A DK önálló listával indul 2018-ban, amelyet Gyurcsány vezet, nem támogat olyan miniszterelnök-jelöltet, aki más listán van – mondta Gyurcsány a hvg.hu-nak azon kérdésére, támogatják-e Karácsonyt. Volt ugyanis olyan verzió, hogy Karácsony pártok fölött állva indult volna. Molnár azt mondta, azokkal közös miniszterelnök-jelölt Karácsony Gergely, akik részt tudnak venni a megállapodásban. A Párbeszéddel az MSZP-nek kell megállapodnia. Lesz olyan egyéni körzet, ahol közös jelöltként a Párbeszédé indul. És lesz olyan politikus, aki a Párbeszédet képviseli.
A Jobbikkal nem lesz tárgyalás az egyéni körzetekről – hangsúlyozta Molnár.
Gyurcsány szerint azért utasították el a közös listát, mert úgy vélik, ez így több szavazót hoz. Beszéltek Karácsony Gergellyel, akkor sem változik az álláspontjuk. Lehet olyan szituáció, hogy miniszterelnök-jelölt lesz, "végtelenül fiatal vagyok, jól tartom magam", mondja Gyurcsány. "A Gyurcsányok hosszú életűek voltak, abban reménykedem, sokáig jelentek politikai alternatívát annak, amit a Fidesz képvisel." 2018-ban a DK listáját fogja vezetni.
Beszéltünk egy névtelenséget kérő párbeszédes politikussal, aki azt mondta, a listás helyekről majd januárban egyeztetnek az MSZP-vel, ők továbbra is egy MSZP–Párbeszéd közös listát akarnak. Ezt megerősítette Molnár Gyula MSZP-elnök is: ők is közös listában gondolkodnak a Párbeszéddel. Vagyis, a két pártnak együtt 10 százalékot kell elérnie. A sajtótájékoztató után beszéltünk Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölttel, aki fenntartja, szélesebb együttműködést akar, továbbra is várja a DK-t a közös listára. A jelöltállításig nem fog más forgatókönyvről beszélni, csak arról, amit helyesnek tart, hiába kérdeztük, mi történik, ha nem csatlakozik más párt a közös listájukhoz.
"Nem szállhatok ki ebből, és nem is fogok" – hangsúlyozta.
A körzetek
Budapesten 18-ból 10 körzetben állít jelöltet az MSZP, köztük az V. kerületben is, ahol Juhász Péter Együtt-elnök indul. Nem tudni, Juhásszal itt mi lesz, az MSZP az Együtt szerint nem is tárgyal velük, ők inkább a DK-val vannak kapcsolatban. A IV. kerület a DK-é lett, ami miatt Horváth Imre kilépett a pártból. A III. kerület is az MSZP-hez van beírva, viszont úgy tudjuk, ott a párbeszédes Szabó Tímea indul. A Párbeszéd több helyet is kaphat, de azokról még egyeztetnek. A darabszám nem eldöntött. Szabó Szabolcs együttes politikus körzete is az MSZP-é. Molnár Gyula azt mondta, Juhász Péteréknek ajánlottak tárgyalást, készen állnak az egyeztetésre, de teljes koordináció velük nem lehet, kölcsönös visszalépésekről lehet szó.
Karácsony szerint meg akarták puccsolni
A 444 keddi értesülése szerint az Magyar Szocialista Párt és a Demokratikus Koalíció abban egyezett meg, hogy külön listát állít, de mind a 106 egyéni választókerületben koordinálja az indulást, vagyis mindenütt csak egyikük állít jelöltet, illetve egy budapesti kerületben Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke indul. Az értesülés része volt az is, hogy az MSZP és a DK miniszterelnök-jelöltje Karácsony Gergely lesz, aki szintén a Párbeszéd társelnöke. Karácsony egyik párt listáján sem lesz rajta, és valószínűleg egyéniben sem indul, amint a Párbeszéd sem indul önálló pártként.
Gyurcsány Ferenc tegnap este a hvg.hu kérdésére nem cáfolta a hírt, azt mondta, "az közel áll a valósághoz", egy névtelenséget kérő párbeszédes politikus viszont azt mondta, olyanról nem volt szó, hogy ők ne induljanak pártként, Karácsony pedig egy "lebegő jelölt legyen". A szocialista pártelnök, Molnár Gyula is cáfolta most, hogy belementek volna egy ilyen megállapodásba. Karácsony Gergely a Facebook-oldalán azt írta, továbbra is közös listára és közös miniszterelnök-jelöltre van szükség. Ezt ma délelőtt a párt egy közleményen is megismételte. Karácsony a héten arról beszélt, egy tisztán szocialista listát nem fog vezetni. Az kérdéses, ki szivárogtatta ki a megállapodástervezetet a sajtónak, két párt álláspontját hallottuk, amely másra mutogat. Karácsony szerint meg akarták puccsolni azzal, hogy egy valótlan hírt szivárogtattak ki. Azt mondja, annak semmi értelme nem lett volna, ha ő nem szerepel egyik listán sem, ha nem lehet rá szavazni, az valójában azt jelenti, hogy nincs miniszterelnök-jelöltje az ellenzéknek. Nem érzi, hogy az MSZP megpróbált volna kihátrálni mögüle.