Ugyanakkor az átlagnál nagyobb az önbizalmuk – állapította meg egy kutatás.
A gyermekotthonban nevelkedő fiatalok lényegesen kevésbé bíznak a szüleikben, és valamelyest jobban magukban, mint családban nevelkedő társaik – ez derül ki abból a felmérésből, amit a Generali a Biztonságért Alapítvány végzett az idén két különböző mintán. A kutatásból kiderül az is: az otthonban élő fiatalok közül sokan borúlátóak, és a külső visszajelzésekre is az átlagnál kevésbé nyitottak. Az otthonban lakó gyerekek leginkább a barátaikra számíthatnak – főleg a lányok.
Az egyik felmérésben egy 100 fős, a 14-18 éves lakosságra nézve reprezentatív mintát használtak, míg a kutatás másik része egy 12 és 18 év közötti, gyermekotthonban élő fiatalokból álló tábor résztvevőire alapult, akik közül sokan nehezen tudnak bizalmi kapcsolatot kialakítani társaikkal. A körükben végzett kérdőíves felmérés azt mutatja, hogy több mint egynegyedük (27%) borúsan látja a jövőjét, közel egyharmaduk (30%) pedig önbizalomhiányosnak tartja magát, miközben a másik, reprezentatív minta szerint az átlag 14-18 évesek bő egyharmada (34%) pesszimista, míg csaknem a felük (47%) önbizalomhiányos.
Az otthonban lakó fiatalok leginkább abban különböznek az átlagtól, hogy – talán nem meglepő módon – lényegesen kevésbé bíznak a szüleikben: míg a reprezentatív kutatásban részt vevő fiatalok 54%-a leginkább a szüleiben bízik, a táborozóknak csak 29%-a nyilatkozott így, ők leginkább a barátaikban (42%) és önmagukban (34%) lelnek támaszra – állapította meg a felmérés.
Míg a gyermekotthonban lakó fiúk és lányok a legtöbb esetben hasonló válaszokat adtak, két területen komoly eltérés mutatkozik: a szülőkhöz való viszonyulásban és az önmagukba vetett bizalom kérdésében. Mindkét nemről elmondható, hogy a barátaiban bízik legjobban, de a fiúk lényegesen jobban bíznak a szüleikben (35%), mint a lányok (22%), illetve saját magukban is másfélszer annyira bíznak (41% vs. 27%).