Itthon Gergely Zsófia 2017. október. 25. 06:30

Diákokkal balhézó, Bayerrel menetelő vállalkozó kaszálhat a szuperkórházon

Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Az a Fidesz-közeli vállalkozó járhat jól az új, budai szuperkórház építésével, aki cégével egy egész gimnáziumot szekált ki saját ingatlanából. Így a versenysportoló gyerekek jelenleg egy irodaépületben tanulnak, miután az Orbán Viktorral fotózkodó, Békemenet első sorában masírozó ingatlanberuházóval szemben alulmaradtak a szomszédháborúban.

Késely Ajna junior világbajnok úszó, Piros Zsombor, az Australian Open és a Roland Garros teniszversenyeken remeklő sportoló – a két, talán legismertebb név az ALTISZ Alapítványi Gimnázium diákjai közül. De rajtuk kívül még közel százan tanulnak az alapítványi iskolában, amelyet kifejezetten azzal a céllal hoztak létre, hogy a sportoló gyerekeknek biztosítson speciális, az edzéseikhez-versenyzéshez igazodó oktatást.

Csakhogy a diákok jelenleg egy Kőbányai úti irodaépületbe járnak „iskolába”, miután az eredeti helyükről, a Népligetben található épületből és a hozzá kapcsolódó sportpályáról szabályosan kiutálták őket. A szomszédban épült Taraliget lakópark beruházójával ugyanis annyira eldurvult az ingatlanvita, hogy az oktatási intézmény tavaly ősszel inkább kapitulált és elköltözött. Nem akartak továbbra is úgy tanítani, hogy nem tudhatták, mikor zárják el „ismeretlenek” újra valamelyik közművezetéket, torlaszolják el a hozzájuk vezető utat, esetleg a trutyi önti el az iskolát a szippantós autó feltartóztatása miatt.

Tarliget Lakópark

Szuperkórház, szotyizó Orbán, békemenet

Önmagában tanulságos, hogy egy ilyen perpatvarban gyakorlatilag egy egész iskola működésképtelenné válhat, az érintett hatóságok, közműcégek vagy az ügyészség mindezt – a sorozatos segítségkérés ellenére – éveken át egyszerűen végignézik. Csakhogy ebben a sztoriban az a legpikánsabb, hogy az iskola illetékesei szerint a szabotázsakciók a szomszédos lakópark építtetőjéhez, a Tara Ingatlanfejlesztő Kft.-hez kapcsolódnak. Ennek tulajdonosa/ügyvezetője pedig az a Tamás László, akinek a neve nemrég azért bukkant fel a lapokban, mert egy másik ingatlanbefektetése hamarosan rengeteg (köz)pénzt hozhat számára.

A Magyar Nemzet szerint ugyanis a Fidesz-közeli vállalkozónak az újbudai Dobogó városrészben található ingatlanait nézte ki a kormány az új budai szuperkórház leendő helyszínének. A lap azt írja, hogy a tervezett gigaprojektben érintett ingatlanok közül többnek a tulajdonosa Tamás László, továbbá lánya, Tamás Annamária, illetve közös cégük, a Tara Külkereskedelmi Kft.

Ugyancsak Tamás Lászlónak és lányának a vezetésével működik az a másik cég, a hasonló nevű Tara Ingatlanfejlesztő Kft., amelyik évek óta háborúzik az alapítványi iskolával. Még 2014 októberében írtunk az akkoriban erősödő szomszédviszályról, akkor sikerült beazonosítanunk Tamás Lászlót az egy évvel korábbi Békemenet legelső sorában vonulva, amint lelkesen masírozik a szokásos transzparenssel. Orbán Viktorral bizalmas közelségben is megtaláltuk más fotókon, amit akkor azzal magyarázott kérdésünkre, hogy „bárkiről, magáról is készülhetne” ilyen felvétel. Az Átlátszó a miniszterelnökről készült híres szotyizós felvételen is megtalálta Tamás Lászlót, aki akkor éppen Mészáros Lőrinccel együtt vette közre jobbról-balról a meccset figyelő Orbán Viktort.

Mészáros Lőrinc a kormányfő jobb kezénél, Tamás László balról
MTI / Koszticsák Szilárd

"Az ország dicsőségei" , de kabátban ültek a tantermekben

„Az áldatlan állapotok miatt költöztünk át végül az irodaházba tavaly októberben. Akkor már négy éve úgy jártunk be az iskolába, hogy nem tudhattuk, vajon aznap mivel támadnak le bennünket” – mondta a hvg.hu-nak az ALTISZ Alapítványi Gimnázium egyik munkatársa, aki az elmérgesedett helyzet miatt névtelenséget kérve beszélt a helyzetükről. „Így nem lehet tanítani, pedig próbáltunk mindent megtenni, hogy a gyerekek lehetőleg minél kevesebbet érzékeljenek az egyre jobban eldurvuló szomszédvitából” – tette hozzá.

Kérdésünkre az utolsó esetet említi, amely közvetlenül az elköltözésük előtt történt. „Tavaly szeptember végén már elég hideg volt, a gyerekek kabátban ültek a kihűlt tantermekben. Akkor ugyanis éppen a gázvezetékkel csináltak valamit, ezért nem volt gáz” – mesélte az iskola munkatársa.

„A hozzánk járó diákok a legkülönfélébb sportokban az ország dicsőségei. És próbálnak a tanulásban is jól teljesíteni, több mint 90 százalékuk felsőoktatásban tanul tovább, sokan kapnak közülük külföldi ösztöndíjat” – mondta. Tamás László cége viszont folyamatosan különféle vizsgálatokat kezdeményezett az intézmény ellen, így például a bejelentésére törvényességi felügyeleti eljárást indított a Fővárosi Kormányhivatal az intézmény ellen, amely ráadásul a Magyar Úszó Szövetség bázisiskolája.

Tamás László (jobb szélen) a 2013-as Békemenet első sorában
Stiller Ákos

Miután a sport a jelenlegi kormánynak köszönhetően kiemelt figyelmet kap, forrásaink sem értették, hogy a versenysportoló diákokat oktató alapítványi iskola hogyan maradhatott ennyire alul a Tamás László cégével vívott harcban. Ebben ugyanis nemcsak a kormányhivatal volt érintett, szinte nincs olyan fővárosi vagy szakigazgatási szerv, amelyiket ne kerestek volna meg panasszal, beadvánnyal. Több közműcéghez is fordultak, ugyanis az intézményt végül a közművek meghekkelésével lehetett kényszerhelyzetbe hozni.  

Az iskolának ugyanis sajátos az elhelyezkedése: még 2002-ben a Népligetben, annak Kismartoni út felé eső részén hozták létre, ahol tartozik hozzá egy teniszakadémia is. A fenntartók állítása szerint a területet szabályos privatizációs pályázaton szerezték meg, ezt bizonyítani is tudják, csakhogy a földhivatali bejegyzés elmaradt. A mellettük felhúzott Tara Lakópark beruházójaként Tamás Lászlóék erre hivatkozva próbálják megszerezni az értékes területet, 2012-ben felszólították az intézményt, hogy adják át ezt a részt számukra. „Arra alapozzák az igényüket, hogy az érintett népligeti ingatlanon a Tara Kft.-nek 1,7 százalékos tulajdonrésze van, míg a Fővárosi Önkormányzatnak 96 százalék. Miután nem adtuk át az ingatlanegyüttest, agresszív támadások indultak” – mondta a hvg.hu-nak Simon Tibor, a fenntartó cég jogi képviselője.

"Ismeretlenek" buherálták meg a vezetéket

Az iskola összes közművezetéke a Tara Lakóparkon keresztül halad át a Kőbányai úti főnyomóvezetékek felé, ezeket „ismeretlenek” több esetben elzárták, vagy megrongálták, utána pedig nem engedték be a szolgáltató helyreállításra kiérkező embereit a helyszínre. Miután a szennyvízvezetékük használhatatlanná vált, próbálták egy szennyvízgödör kialakításával megoldani a helyzetet, de ettől kezdve meg a szippantós autó bejutását blokkolták úttorlaszokkal. „Ha a szennyvíz elszállítás nem megoldott, az már a közegészségügyi helyzetet veszélyezteti a Népligetben” – magyarázta az ügyvéd.

A vízszolgáltatásban is furcsa fordulat adódott: az ügyvéd szerint a Budapesti Vízművek a sporttelep ivóvízellátását szolgáló közüzemi szerződést minden előzetes értesítés nélkül törölte, majd a kevesebb mint 2 százalékos  tulajdonrésszel rendelkező Tara Kft. nevére kötötték meg az új szolgáltatási szerződést. Még nem adták fel, ügyészségi vizsgálatot kértek és más hatósági bejelentéseket is tettek, illetve egy bírósági eljárás is folyamatban van.

Korábbi cikkünben Tamás László még nyilatkozott, kivéve a gimnáziumról, mert arra azt mondta, hogy „nincs is ott iskola”, az intézmény ugyanis szerinte jogtalanul működik. Ezúttal hiába kerestük több módon is a vállalkozót, aki már a szuperkórház ügyében is azzal intézte el a sajtót, hogy „nem tud semmit és nem is válaszol". A lányát, Tamás Annamáriát sikerült elérnünk telefonon, de még a kérdéseket sem volt hajlandó meghallgatni, azonnal elhárította a nyilatkozatot Tamás László nevében is. A megadott e-mail-címre eljuttatott írásbeli megkeresésre sem érkezett tőlük semmilyen reagálás.

Tamás László korábban a Fővárosi Közgyűlés gazdasági bizottságának egyik, nem képviselő tagja, illetve a kőbányai önkormányzat fideszes képviselője volt, utóbbi kerületben található a Népliget.

A népligeti iskola és teniszcentrum korábban már egy tragikus eset miatt kapott nyilvánosságot: az itt megrendezett teniszversenyen 2014 őszén szívrohamot kapott egy férfi, és a bevezető úton akkor is útakadályok voltak. A mentők így nem tudtak gyorsan, autóval eljutni a pályához, futva igyekeztek az oxigénpalackkal és újraélesztéshez szükséges felszereléssel a versenyzőhöz, de végül már nem tudták megmenteni az életét.

"Ismeretlenek" módosítják a forgalmi rendet

A terület többségi tulajdonosaként a Fővárosi Önkormányzat „minden lehetséges intézkedést megtesz az illetéktelenek általi akadályoztatások megelőzése és elhárítása érdekében” – közölte kérdésünkre a Főpolgármesteri Hivatala kommunikációs igazgatósága, amikor a jelenlegi helyzetet firtattuk. Mint írták, a Népliget érintett része a védett övezetbe tartozik, ezért a behajtás feltételekhez kötött. A rendvédelmi szervek, a mentő, illetve katasztrófavédelem autói viszont meg tudják közelíteni ezt a területet is, a teniszcentrumban történt eset után még egy „egyeztető bejárást” is tartottak az érintett szervezetekkel a „bejutási pontokról”.

A főváros kérdésünkre elismerte, hogy „a területen ismeretlenek több alkalommal a forgalmi rendet – hozzájárulás nélkül – módosították”. Annak ellenére, hogy a helyi önkormányzatokról szóló törvény egyértelműen kimondja: csak a fővárosnak van joga „forgalomtechnikai eszközöket” és KRESZ táblákat kihelyezni, „forgalomtechnikai kezelői üzemeltetői feladatokat” ellátni.

Válaszukból nem derülnek ki részletek arról, ahogy az „ismeretlenek” önkényesen módosítják a forgalmi a Népligetben, de a kialakult helyzet miatt „a szükséges és elégséges ellenőrzések sűrítésével” ellenőrzik a „forgalomtechnikai eszközök állapotát és elhelyezkedését”. Ez a gyakorlatban az útellenőri szolgálat bevetését jelenti: az útellenőr hetente két alkalommal ellenőrzi a forgalmi rendet, és „szükség esetén a kezelő a lehető legrövidebb időn belül intézkedik annak helyreállítására”. Vagyis ezek szerint kénytelenek rendszeresen razziázni, nehogy ismét az utakra kerülő „eszközökkel” belenyúljanak a hivatalos forgalmi rendbe.

A szennyvíz elszállításával kapcsolatban arról tájékoztattak, hogy korábban az alapítványi gimnázium megrendelésére elszállították a „nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet”. Nemrég, október elején viszont az iskola lemondta ennek megrendelését arra hivatkozva, hogy az intézmény megközelítése ellehetetlenült – írták. Ezek szerint hiába a főváros a terület gazdája, az ellehetetlenülés már nem tartozik rájuk, ahogy „az iskola elköltözéséről sincs hivatalos információja a Fővárosi Önkormányzatnak”.

Hirdetés