Hitelesítette a Kúria a Római-partról kezdeményezett fővárosi népszavazást. Tarlós István főpolgármester egyelőre nem kommentálta az ügyet, a referendum egyik kezdeményezője, a Párbeszéd elnökségi tagja, Béres András azonban azt mondta, már akár egy hét múlva kezdődhet az aláírásgyűjtés, és egy hónapjuk lesz a 138 ezer szignó összegyűjtésére.
A Kúria hitelesítette a római-parti mobilgátról szóló népszavazási kérdést, melyet Béres András, a Párbeszéd elnökségi tagja, III. kerületi önkormányzati képviselő és Pataki Márton, az Együtt budapesti elnöke nyújtott be magánszemélyként. A népszavazást a Fővárosi Választási Bizottság elutasította, ezért a benyújtók fellebbeztek, és most a Kúria úgy döntött, népszavazásra lehet bocsátani a kérdést, amely így szól:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés helyezze hatályon kívül a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmi létesítményének nyomvonalával kapcsolatban hozott 229/2017. (IV. 5.) számú határozatát?”
Korábban Tarlós István főpolgármester is belengette, hogy népszavazást kezdeményezne a római-parti mobilgát ügyéről, majd később visszakozott, és azt mondta, félreértették. Végül úgy tűnik, mégiscsak népszavazhatnak a budapestiek a Rómairól. A Kúria döntéséről megkérdeztük Tarlós István sajtófőnökét, Szűcs Somlyó Máriát, aki azt mondta a hvg.hu-nak, most nem kommentálják az eseményeket, de a főpolgármester rendkívüli sajtótájékoztatót tervez tartani az ügyről, akár már holnap. Közben kiderült, tényleg tart, délelőtt 10-kor.
A népszavazást kezdeményező Béres Andrást, a Párbeszéd óbudai önkormányzati képviselőjét is elértük telefonon, aki nagy áttörésnek nevezte a történteket, mint mondta, csak idén a harmadik népszavazási kezdeményezése volt ez a Rómairól.
Béres elmondása szerint még nagyjából egy hét, míg megérkeznek a szükséges papírok, onnantól kezdve 1 hónap áll rendelkezésükre, hogy összeszedjenek 138 ezer aláírást, mivel végül fővárosi (korábban szóba jött, hogy III. kerületi legyen) népszavazás lesz. Ha ez sikerül, a népszavazásra reálisan az országos választásokkal egyidőben kerülhet sor.
Béresék nem számítanak arra, hogy megpróbálják a népszavazást valamilyen módon kikerülni, hiszen az szerinte a joggal való visszaélés lenne. Ez egyébként kétféleképpen volna elképzelhető: ahogy az olimpia idején is, visszavonják a döntést, jelen esetben a partra tervezett mobilgátról – „akkor pedig nyertünk” – mondja Béres. De azt is elképzelhetőnek tartja, hogy maga Tarlós kezdeményezi a népszavazást – az eredmény akkor is ugyanaz.
Kerestük az ügyben Bús Balázs III. kerületi polgármestert és a parti mobilgátat ellenző Fák a Rómain civil csoportot, várjuk válaszukat.