Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Bizottságának budapesti ülésén Orbán Viktor mondott nyitóbeszédet. Ebben az elmúlt évek sikeres népegészségügyi intézkedési között említette a trafiktörvényt, amelynek köszönhetően szerinte csökkent a dohányosok száma. Orbán arról is beszélt, hogy a kormány politikájának köszönhetően a sport a magyar fiatalok mindennapjainak részévé vált.
“Köszönöm, hogy ilyen jól kezdődhet az én hetem is, zenével és nem csatározásokkal. Ritka öröm az én szakmámban”
- mondta beszédének elején a magyar miniszterelnök. Ezután így folytatta: a világ vitáinak középpontjában a globális világrend és a nemzetállamok konfliktusa áll. Számos globális szervezet válságot él át, nem úgy a WHO, amelyre minden körülmény között szükség van.
Meg kell védenünk szabadságunkat a birodalmi törekvésekkel szemben
, mondta Orbán. Ugyan Magyarország gyakran bírálja a globális intézményeket, de ez a kritika nem terjed ki a WHO-ra, hangsúlyozta.
Innen gyorsan át is tért a migrációra. A népességfogyás az egyik legégetőbb probléma, egész Európát sújtja. Vannak szervezetek, amelyek a migrációval akarják megoldani ezt a kihívást. Ugyanakkor vannak olyan nemzetállamok, amelyek a családpolitika megerősítésével igyekeznek válaszolni erre a problémára, magyarázta. Orbán megismételte a jól ismert frázist: nem a bajt kell ide hozni, hanem a segítséget kell odavinni, "nem a bajt kell a nyakunkba venni, azzal csak tetéznénk azt".
Szerinte hosszú távú stratégiát kell alkotni a háború sújtotta területek problémáinak megoldására. Azt nem részletezte, miként képzeli el ezt.
Ezután három akciótervet ismertetett, amelyek Magyarországon zajnalak.
- Munkahelyek védelme: felszámolták a munkanélküliséget.
- Demográfiai akióterv a népességfogyás megállítására. Ennek célja, hogy a teljes termékenységi ráta 2,1-re nőjjön. Jelenleg ez 1,49.
- Népegészségügyi akcióterv: Orbán szerint ez több csatát, háborút tartalmazott. Itt említette a dohányzás visszaszorítását.
“Óriási viták mellett ellenőrzés alá vontuk a teljes dohányipart" - Orbán gyakorlatilag a trafiktörvénynek tulajdonította, hogy csökkent a rendszeresen dohányzók száma: a 2014-ben publikált adatok szerint 2012-2013 között 28-ról 19 százalékra csökkent a rendszeresen dohányzók száma.
Elmondása szerint a chipsadóból finanszírozták az egészségügyi dolgozók béremelését. A chipsadó is siker: miatta több gyártó megváltoztatta termékeik összetételét, illetve kevesebben fogyasztanak egészségtelen ételeket.
"A fiatalok életének részévé tettük a sportot"
, jelentette ki Orbán.
Beszédének végén Orbán kiemelt népegészségügyi problémának nevezte a daganatos megbetegedéseket. Az általa idézett statisztika szerint évente kb. 30 ezren halnak meg ilyen megbetegedésekben, ez a halálokok negyedét teszi ki. A kormány ezen a területen is lépett: kiépítettek egy szervezett és célzott szűrőprogramot, Orbán kíváncsian várja ennek eredményeit.