Itthon hvg.hu 2017. augusztus. 08. 17:13

Hamarosan pecsét kerülhet a CEU-megállapodásra

Nem kergeti tovább a külügyminisztérium az amerikai szövetségi kormányt a CEU-ról szóló megállapodással, hanem beéri a New York állammal kötendő egyezséggel, amelyet hamarosan alá is írnak - értesült a hvg.hu. A megállapodással az egyetem ugyanakkor csak az egyik, működését ellehetetlenítő feltételt pipálhatja ki: a lex CEU értelmében még New York-i kampuszt is kell létesítenie.

Már csak a dokumentum pontos szövegét várja információnk szerint a kormány New York állam képviselőitől, és pár héten belül aláírhatják azt a CEU működéséről szóló kétoldalú oktatási megállapodást, amelyet a felsőoktatási törvény nagy vihart kavart április módosítása szabott feltételül az intézmény működéséhez.

Egy másik hasonló intézmény, a McDaniel College budapesti iskolájának további működéséről szóló megállapodást Szijjártó Péter külügyminiszter július közepén írta alá Maryland állammal, a miniszter az aláíráskor azt mondta: a megállapodás azt bizonyítja, hogy a felsőoktatási törvényben előírt feltételek – melyeket mellesleg a Velencei Bizottság és Európai Bizottság is aggályosnak nevezett -  "teljesen normálisak és teljesíthetőek", semmilyen módon sem veszélyeztetik a felsőoktatás szabadságát.

„Ha valaki nem politikai balhét akar kreálni, hanem meg akar állapodni, akkor az nagyon gyorsan meg is tud állapodni a magyar kormánnyal a további működésről."

– utalt a CEU-ra Szijjártó, arról azonban akkor nem beszélt, hogy New York állammal hogyan állnak a tárgyalásaik.  

Mónus Márton

Ez utóbbiak egyébként nem indultak könnyen: a lex CEU-ként ismert jogszabály áprilisi elfogadása után a kormány ugyanis hónapokon keresztül ragaszkodott a törvény betűjéhez, miszerint a jövőben akkor működhet külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. Ha pedig az egyetem székhelye olyan föderatív államban van, ahol a nemzetközi szerződés megkötésére nem a központi kormányzat jogosult (mint pl. az USA-ban), akkor a szerződésnek a központi (szövetségi) kormánnyal kötött előzetes megállapodáson kell alapulnia.

Bár Washington különböző tisztségviselői útján a törvény elfogadása után nagyjából hetente tette egyértelművé, hogy sem jogköre, sem szándéka nincsen belépni a CEU vagy más egyetemek működéséről folytatott tárgyalásokba, a magyar kormány kizárólag akkor volt hajlandó ezt elhinni, amikor – több hónapnyi várakozás után –  Betsy DeVos szövetségi oktatási miniszter közölte ezt Balog Zoltán emberi erőforrásminiszterrel.

Betsy DeVos
AFP / Mike Theiler

Mivel a szövetségi miniszter levelét a kormány információink szerint betudja a  szövetségi kormánnyal kötendő, törvényben előírt „előzetes megállapodásnak”, a küszöbön álló aláírás azt is jelenti, hogy a CEU fennmaradásához immár nem kell tovább – hiábavalóan -  hajkurászni Washingtont.

A megállapodással ugyanakkor a CEU csak az egyik törvény szabta nehézséget pipálhatja ki: az áprilisi módosítás ugyanis azt is a működés feltételéül írja elő, hogy az egyetem a székhelyállamban is folytasson tényleges oktatási tevékenységet, vagyis New Yorkban is legyen működő kampusza.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.