Romániának nem tetszett a magyar vezetők, köztük Lázár János Trianonnal kapcsolatos nyilatkozata.
Az európai jogrendet megkérdőjelező veszélyes provokációként értékelte a bukaresti külügyminisztérium Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, illetve más budapesti vezetők nyilatkozatait, amelyek a trianoni békeszerződés évfordulója alkalmából hangzottak el.
"Csalódottságunkat fejezzük ki a magyar vezetőknek a román hatóságokkal, a román néppel és történelmével szembeni következetesen provokatív hozzáállása miatt" – mondta pénteken Paul Ciocoiu román külügyi szóvivő, aki az Agerpres hírügynökségnek reagált Lázár János múlt szombati, a nemzeti összetartozás napja alkalmából mondott beszédére.
A bukaresti külügyminisztérium szóvivője aggodalmának is hangot adott a budapesti vezetők retorikája miatt, amellyel szerinte megkérdőjelezik azt a világháborúk után felépített európai jogrendet, amely a stabilitást és biztonságot garantálja a térségben.
Teodor Melescanu román külügyminiszter mandátumának első látogatását Budapesten tette, és ő volt az első román diplomácia vezető, aki részt vett a magyar nagyköveti értekezleten – emlékeztetett a szóvivő, hozzátéve: mindez beszédes jele annak, hogy a románok építő módon álltak hozzá a Magyarországhoz fűződő viszonyhoz.
Hozzátette: a jószomszédi viszony lényege a kölcsönös tisztelet, a párbeszéd, a román fél pedig mindig is azt szorgalmazta, hogy az államközi kapcsolatok bármely kényes kérdését diplomáciai csatornákon keresztül beszéljék meg.
A román hírügynökség felidézte: a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ideje, hogy Magyarország, ha nem is anyagi, legalább erkölcsi jóvátételt kapjon a Trianonban elszenvedett igazságtalanságért.
Lázár János a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Szarvason rendezett megemlékezésen mondott beszédet, ahol közölte: a magyarok ma nem akarnak határrevíziót, etnikai feszültséget, vagy újabb háborúkat, de ez nem jelenti azt, hogy újabb száz évig eltűrik a provokációkat, nemzeti érzékenységünk újabb és újabb megsértését.