Május elején az LMP-vel és a DK-val volt azonos támogatottsága a Momentum Mozgalomnak, amelyről idén januárig nem is hallott a közvélemény – derül ki az Index és a Závecz Research közös reprezentatív közvélemény-kutatásából.
Csak nemrég alakult párttá a Momentum Mozgalom, támogatottsága a teljes népesség körében mégis 4 százalékos volt a kutatás eredményei szerint. Ez a szintén 4 százalékon álló LMP és DK szintje, miközben a Momentumról az alapítókat leszámítva 2017 januárjáig senki se hallott.
A pártpreferencia-vizsgálatok sajátossága ugyanakkor, hogy a kisebb pártok esetében a hibahatár nagyobb, ezért a Momentum 4 százalékában is inkább a trend, mint maga az adat az érdekes. A Momentumot eddig egy közvéleménykutató sem mérte ugyanis 2 százalék fölé – emlékeztet az Index.
A Závecz Research (ZR) áprilisi adataihoz képest a Fidesz 27 százalékos támogatottsága nem változott. Az MSZP-re 13 helyett 11 százalék szavazna, a Jobbikra 11 százalék helyett 10.
A felmérést május 2-a és 5-e között készítették, ezer embert kérdeztek meg telefonon. Ez az első olyan országos, reprezentatív kutatás, amelynek eredménye a teljes áprilisi tüntetéshullám és a május 1-i politikai rendezvények hatását is mutatja – hívták fel a figyelmet.
A ZR és az Index közös, reprezentatív kutatásának másik részében a kormány nemzeti konzultációjáról kérdezték az embereket. Az eredményekből kiderült, hogy a Fidesz-szavazókon kívül szinte teljes az érdektelenség a kormány levelei iránt. Kevesen és főleg csak az iskolázatlanabbak közül hiszik el, hogy a kormányt tényleg érdekli az emberek véleménye, sokkal többen érzik manipulációnak a konzultációt, az abszolút többséget zavarja az egész.
A végeredmény szerint az, akik visszaküldték már a kormány kérdőívét, azok bő kétharmada Fidesz-szavazó. Mellettük még a jobbikosok körében akadnak válaszolók, de közülük már csak minden tizedik adta postára az ívet. Az MSZP-sek és a DK-sok egyáltalán nem vettek részt a mostani konzultációban, és az LMP-sek, momentumosok körében is elenyésző a visszaküldők aránya – derül ki a kutatásból.