Nem volt semmilyen kiválogatási szempont abban, melyik trefortos diák kerülhetett be az Áder-előadásra, melyik nem. A tanárok büszkék felkészült, intelligens diákjaikra, akikben maradt némi hiányérzet az elnöki vizit után.
Ahogy arról beszámoltunk, kedd délelőtt Áder János köztársasági elnök az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban tartott rendhagyó órát a fenntartható fejlődésről, ami után a diákoknak lehetőségük volt kérdezni is – akár a napi politikáról is. Érkeztek is a kérdések a lex-CEU-ügyben, a Brüsszel ellenes kampány ügyében, a következmények nélkül maradt kormányzati csalások ügyében stb., ám Áder János sok újat nem mondott a diákoknak minderről. (Erről itt olvashatnak többet.)
Az iskola ének-zene szakos tanára a hvg.hu-nak kedd délután elmondta, a diákokban maradt némi hiányérzet az Áder-látogatás után. Bár sokan mondták, úgy érzik, hogy ők kihozták a helyzetből a maximumot, de szerettek volna még kérdezni, reagálni az elhangzottakra. Azt persze „nem gondolták, hogy most fogják megbuktatni a köztársasági elnököt”.
Az iskola pedagógusai mindenesetre nagyon büszkék voltak a diákokra. „Nagyon intelligensek, okosak voltak, határozottak, de nem udvariatlanok, végig tisztelettudóan tették fel az amúgy kompetens kérdéseiket, amelyek mögött volt tudás, volt utánanézés” – mondta Weiszburg Zsuzsanna, aki hozzátette, hogy ráadásul egy csöppet sem volt megrendezett a dolog, voltak spontán pillanatok is jócskán a diskurzusban.
A pedagógus emlékeztetett, hogy CEU-ügyben ez volt az első úgynevezett párbeszéd. Hozzátette, az mondjuk érdekes, hogy ez pont a gimnazisták körében zajlott le.
Az, hogy Áder János csokorban válaszolt a CEU-s kérdésekre felveti a lehetőségét annak, hogy egy kész szöveget mondott el. Ez azért némi csalódást okozott a diákoknak a pedagógus szerint.
Weiszburg Zsuzsanna lapunknak azt is elmondta, nincs abból konfliktus az iskolában, hogy a diákok egy jó része aláírással tiltakozott az Áder-látogatás ellen, a többiek pedig nem, mint ahogy a tanárok körében sincs feszültség abból, hogy 40-en aláírták a CEU-elleni nyílt levelet, mások pedig nem.
„Ez nem is téma az iskolában, mindenki tiszteletben tartja a másik döntését. Sok diák egyébként azért nem írta alá a tiltakozást, mert nem érzi magát elég tájékozottnak az ügyben, mások nyilván más okból, és olyanok is akadtak, akik nem értenek egyet az ott megfogalmazottakkal. Senkit nem ért semmilyen atrocitás sem azért, mert aláírt, sem azért mert nem. Ma is voltak kék pólós, CEU-s kitűzős diákok az Áder-előadáson, és olyanok is, akik hétköznapi viseletben jelentek meg.”
Az előadás után – mint írtuk – a köztársasági elnök még az igazgatói irodában tartott egy szűk körű beszélgetést. Az egyórás eszmecserén az ELTE vezetői és a Trefort vezetői vettek részt. Meghívták az iskola diák-önkormányzati elnökét is, de ő nem ment el. „Nem fogadta el a meghívást, mert nem tudta, mit képviseljen: nem egységes a 600 diák véleménye. Úgy döntött, az a legtisztességesebb, ha nem megy el. Ezt időben jelezte.”
Azok a diákok, akik nem fértek be a mintegy 100 fős terembe, normál órán vett részt, igaz sok helyen nézték a közvetítést.
Az énektanárnő elmondása szerint nem játszott szerepet azon diákok kiválasztásában, akik befértek az Áder-előadásra, hogy tiltakoztak-e az elnöki látogatás ellen, vagy sem. Ezt a tanárok nem is nagyon követik figyelemmel – állítja. Leginkább azok a gyerekek vettek részt, akiknek a tanulmányai szorosabban kapcsolódnak a klímaváltozás témaköréhez, vagy akik biológiát tanulnak magasabb szinten. „Nem igaz, hogy bármilyen más okból megszűrtük volna a tanulókat.” Leginkább felsőbb évfolyamosok voltak jelen, de voltak nyolcadikosok is.
Egyébként Ádert nem az iskola hívta meg, ő jelentkezett hónapokkal ezelőtt, hogy szívesen tartana a Föld Napjához kapcsolódva előadást.
„Az iskola ezt azonnal elfogadta, akkor még nem volt a CEU-ügy. Ma talán jobban átgondolnánk, átbeszélnénk, hogy mit tegyünk. De ezzel kapcsolatban nyugodtak a kedélyek. Én személy szerint nem vagyok biztos benne, hogy politikusokat kell hívni az iskolába.”