Itthon Zelki Benjámin 2017. április. 15. 14:21

A mai tüntetés szervezői meg akarják mutatni, hogy sokan vannak velük

Lukács Áront, a ma délután fél 6-ra szervezett „Nem maradunk csendben” tüntetés egyik szervezőjét kérdeztük, mi a céljuk, hogy is alakult ki ez a majdnem két hete tartó tiltakozási hullám és hogy mit várnak a mai naptól, illetve meddig tarthat ez a lendület.

Hvg.hu: Mi a célja a mai tüntetésnek?

Az alapvető cél fellépni a kormány szünet nélküli gyűlöletpolitikája ellen. Több téma is volt az elmúlt időkben, amely kiverte a biztosítékot és amely miatt az emberek kimentek az utcára, de az a feszültségkeltés és ellenségeskedés, ami most az elmúlt két hétben a kormány részéről a tetőfokára hágott, az eddigieknél is sokkal súlyosabb. Meg akarjuk mutatni, hogy a magyar társadalom nem hülye és ezt nem viseli el. Ebbe a gyűlöletkeltésbe mi nem vagyunk hajlandók beleállni. Nem is karizmatikus vezéralakokat keresünk, hanem az a cél, hogy mindenki lássa, annyira súlyos már ez az ügy, hogy most már azok az emberek is szót emelnek ellene, akik eddig nem tették.

Hvg.hu: És nem félnek, éppen emiatt, hogy nincsenek vezéralakok, szét fog esni ez a lendület és szervezetlenné válik az egész folyamat? Nem kellenek konkrét pártok vagy csoportok, amelyek az egésznek az élére állnak?

Mi nem konkrét politikai megmozdulást szeretnénk, de nagyon is konkrét politikai üzenete van a dolognak: az, hogy nem maradunk csöndben. A sajtószabadság elleni támadások, a civilek ellen tervezett törvények, illetve a Lex CEU tengerében már teljesen eltűnik a politika és a pártok jelentősége, most azt kell megmutatnunk, hogy sokan vagyunk, akik nem értünk ezzel az egésszel egyet és nem maradunk csöndben.

Hvg.hu: Mit gondol, miért tudott ekkora tömeget megmozdítani egy többségében külföldieket megcélzó egyetem ügye? Miért épp ez volt, ami miatt ennyien kiálltak?

Sok vállalhatatlan intézkedése volt már a Fidesznek, de ez most egy elég könnyen értelmezhető helyzet: az a fajta autoriter, rendeleti kormányzás, amely folyik, egy ennyire célzott és direkt támadással akár irányulhatott volna a XIV. kerületi Szabó Ervin Könyvtár kinyírására is. Éppen ez a normális, hogy ekkora a tiltakozás, mi számítottunk erre és örülünk neki, az lenne a rossz, ha nem lépne fel sorozatosan és rendszeresen ennyi ember az ilyen súlyú lépések ellen.

Hirdetés