A CEU rektora szerint a lex CEU nemcsak róluk, a magyar oktatás szabadságáról is szól, ráadásul az intézmény ügye fontos az amerikaiaknak, és „nagy hiba ultimátumot adni az Egyesült Államoknak”.
„Nem fogunk meghátrálni” – mondta az Indexnek adott keddi interjújában a Közép-európai Egyetem (CEU) rektora a lex CEU-ként ismert törvénymódosítással kapcsolatban, amelyet végül aláírt a köztársasági elnök hétfőn.
Michael Ignatieff szerint a törvény szeptemberben lép érvénybe, és 2018 januárjától már nem fogadhatnak diákokat. A CEU mindig is követte a magyar törvényeket, és ezzel a törvénnyel is így tesz, de nem ért vele egyet.
A rektor egyértelművé tette: Budapesten akarnak maradni. „Ez az otthonunk. Ez érzelmi kérdés is. Magyar a feleségem, több száz munkatársunk magyar, rengeteg magyar professzor tért vissza a tengerentúlról a CEU miatt. Több száz magyar diákunk van. Amerikai egyetem vagyunk, de ugyanennyire vagyunk magyarok is” – fogalmazott ezzel kapcsolatban.
Kijelentette, hogy itt nem oktatási kérdésről van szó, „előre eltervezett politikai támadás célpontjai vagyunk. És ez nem csak minket érint, hanem a magyar oktatás szabadságát is”.
Kétoldalú megállapodás lenne a megoldás, a magyar kormánynál a labda
A rektor szerint egy kétoldalú nemzetközi megállapodással New York állam és Magyarország kormánya garantálná a tudományos munkánk szabadságát, és azt, hogy szabadon taníthassanak. „Fontos, hogy ezek nem a mi kiváltságaink. Ezen jogok minden magyar intézményt is megilletnek” – jegyezte meg. Michael Ignatieff reményét fejezte ki, hogy a magyar kormány tárgyalni kezd velünk, csak a magyar kormánytól függnek a továbbiak, mivel múlt héten New Yorkban járt, és az ő részükről nincs akadálya a megállapodásnak.
Az interjúban felvetették, hogy a most elfogadott törvény szerint a központi amerikai kormányzatnak kellene megállapodást kötni, miközben éppen Washingtonnak nincs ilyesmire jogosultsága. A rektor szerint az amerikai kormánynak viszont sem jogosultsága, sem kedve nincs ezzel a kérdéssel foglalkozni, ez az ügy New York államra és Magyarországra tartozik. Itt hangsúlyozta Ignatieff, hogy nem fognak meghátrálni.
Nem kellene packázni az Egyesült Államokkal
A rektor szerint minden kormányzati kapcsolatuk leszögezte, hogy az oktatási szabadság biztosítása alapvető fontosságú az Egyesült Államok számára, és a támadás bármely amerikai oktatási intézmény ellen aggodalmat kelt az amerikaiakban.
A budapesti egyetem bezárása rossz üzenet lenne az egész világ számára. Ezért ilyen fontos a CEU ügye az Egyesült Államok számára – tette hozzá.
Megkérdezték tőle azt is, hogyan fogadja az amerikai adminisztráció azt, hogy egy kis közép-európai ország ad ultimátumot nekik. Azt válaszolta: „Ez nem is csak az ország méretéről szól. Hiszen Magyarország megbecsült országnak számít Amerikában. De azt elmondhatom: nagy hiba ultimátumot adni az Egyesült Államoknak”.
„Valamelyik kormányszóvivő” azért feldühítette a rektort
Michael Ignatieff azt mondta: nagyon hálásak a demonstrációkért, bár jelezte, hogy se nem támogatják, se nem szervezik ezeket.
Az interjúból az is kiderül: a rektort egy kormányzati felszólalás mégis feldühítette. „Valamelyik kormányszóvivő azt mondta, hogy ezek a felvonulók csak valami külső hatalom hívására jöttek össze. Ami sértő ezekre az emberekre nézve. A kormánynak nem szabadna sértegetnie a saját polgárait” – hívta fel a figyelmet.