Soros György úgy látja, a CEU nem akarja elhagyni Budapestet - közölte az üzletember szóvivője útján. Időközben az osztrák kancellár hivatala cáfolta, hogy konkrét ajánlatot tettek volna Sorosnak az egyetem befogadásáról.
A Közép-európai Egyetemnek (CEU) nem áll szándékában távozni Budapestről - tudatta az egyetemet alapító Soros György egyik szóvivője csütörtökön New York-i keltezésű közleményében az APA osztrák hírügynökség jelentése szerint.
A szóvivő arra reagált, hogy Christian Kern osztrák kancellár a nap folyamán felhívta telefonon Soros Györgyöt, és felajánlotta neki, hogy a CEU Bécsbe tehetné át a székhelyét, miután az egyetem a magyar felsőoktatási törvény módosítása következtében a túlélésért és a Budapesten maradásért kénytelen küzdeni. Erről szóltak legalábbis az eddigi hírek, de időközben a kancellár hivatala közleményt adott ki az APA hírügynökség útján, amelyben cáfolja, hogy ilyen ajánlatot tettek volna Soros Györgynek. "Christian Kern szövetségi kancellár ma beszélt Soros Györggyel. Szó volt a CEU-ról és az egyetem jövőjéről. Bár a kancellár bizosította Soros Györgyöt a támogatásáról, nem tett konkrét ajánlatot az egyetem átvételéről" - írta Kern hivatala.
Soros szóvivője - akit az MTI nem nevez meg - még a korábbi hírre reagálva így folytatta: "egy ilyen döntést csak a CEU hozhat meg". Hozzátette: Soros György úgy látja, a CEU nem akarja elhagyni Budapestet. Korábban az egyetem kuratóriumának elnöke, Leon Botstein is reagált az állítólagos Kern-féle ajánlatra: "a CEU eltökélt szándéka, hogy Budapesten maradjon, abban a városban, amely több mint két évtizede az otthona" - idézte őt az egyetem közleménye. "Bármilyen más tervről szóló híresztelés téves. A CEU megismétli, hogy minden jogorvoslati eszközzel élni fog, hogy Budapesten maradhasson, ahol a törvényeket betartva működik 25 éve."
A hét elején már Maria Vassilakou bécsi főpolgármester-helyettes is azt nyilatkozta, hogy "amennyiben az intézmény új székhelyet keres, úgy szívesen meghívná a CEU-t Bécsbe". Közölte, hogy munkatársai már felvették a kapcsolatot az egyetemmel, és levelet írtak Michael Ignatieffnek, a CEU rektorának, hogy hivatalosan is felajánlják segítségüket. Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese az osztrák hírügynökségnek adott csütörtöki nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy Bécs új egyetemi székhelyként mindenképpen egy opciót jelent. Kijelentette ugyanakkor: még próbálnak küzdeni a magyarországi törvény ellen, és remélik, hogy sikerrel járnak majd. Hozzátette: "amennyiben a politikai döntéshozók eldöntötték, hogy kiszorítanak minket az országból, nincs más választásunk, mint hogy ezt (az ajánlatot) komolyan vegyük."
Mint arról beszámoltunk, Vilnius, Varsó és a nem hivatalos osztrák ajánlat után csütörtökön Arad is bejelentkezett a CEU-ért.