Egy ügyvéd azt kéri társaitól, hogy aki egyetért vele, az forduljon levéllel az ügyvédi kamara elnökéhez, hogy tiltakozzanak a lex CEU ellen és ajánlják fel jogi segítségüket az egyetemnek.
Az ügyvédeket is megmozgatta a CEU ellen hozott törvénymódosítás, Karsai Dániel András ügyvéd, a kamara egy tagja ezért nyílt levelet írt Bánáti Jánosnak, a Magyar Ügyvédi Kamara Elnökének, valamint Réti Lászlóhoz, a Budapesti Ügyvéd Kamara Elnökéhez, amelyben cselekvésre szólítja fel őket a "lex CEU" ügyében.
Karsai levelében azt írja, a kamara egy tagjaként fordul az elnökhöz, mert a felsőoktatási törvény elfogadott módosítása "nyilvánvalóan és durván korlátozza az egyetemi autonómiát, és ezen okból ugyancsak egyértelműen és durván alaptörvény-ellenes is", a jogszabály egyetlen célja a CEU magyarországi ellehetetlenítése, ugyanis "a kormány álláspontja szerint – ki tudja, milyen okból – ellenségnek tekintendő, mert kormánykritikus gondolatok és vélemények szülőhelye és szimbóluma".
Az ügyvédi eskünk kötelez, hogy a magyar Alaptörvényhez és főként annak valódi alkotmányos szellemiségéhez hűek legyünk. Úgy vélem, eljött az a pont, amikor eskünket komolyan véve sem egyénenként, sem mint ügyvédi kollektíva nem hallgathatunk
– írja az ügyvéd, aki szerint alkotmányos jogállamban teljességgel elfogadhatatlan, hogy vélt vagy valós kormánykritikus hangokat erőszakkal elhallgattassanak, jelen esetben pedig ez együtt jár a szabad tudományos gondolkodás és az egyetemi autonómia elfogadhatatlan korlátozásával is.
Az ügyvéd azt kéri a kamara elnökétől, hogy nyílt levélben forduljon a köztársasági elnökhöz azt indítványozva, hogy ne írja alá a törvényt, hanem kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól, valamint nyilvánosan ajánlja fel a magyar ügyvédség segítségét az érintett Central European University-nek a jogi csata megvívásához. "Amennyiben szükséges és igény van rá, alkotmányjogi panasz és az Emberi Jogok Európai Bíróságához benyújtandó kérelem megszerkesztéséhez a magam szerény eszközeivel mindenfajta térítés nélkül természetesen hozzájárulok" – ajánlja fel saját segítségét Karsai.
Karsai felidézi, nemsokára új ügyvédi törvény fog születni, de hozzáteszi: "ne legyenek illúzióink – éppen magunk védelme érdekében kell most határozottan fellépnünk, ugyanis semmi garancia nincs arra, hogy ma vagy holnap nem az ügyvédek válnak ellenséggé. Az egységes kiállás másokért az erkölcsi kötelességen túl meggyőződésem szerint az erős, autonóm ügyvédi rend megmaradásának záloga is" – írja.
Karsai azt kéri ügyvéd kollégáitól, hogy akik egyetértenek vele, azok is küldjenek egy hasonló levelet a kamarai elnököknek.
További kiállások a CEU mellett és híreink a témáról itt!