A budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője tolmácsolta hazája álláspontját a felsőoktatási törvény kedden elfogadott módosításáról.
A budapesti Amerikai Nagykövetség ideiglenes ügyvivője, David Kostelancik kedden, a lex CEU elfogadása után az alábbi nyilatkozatot tette közzé.
Az Egyesült Államok csalódással értesült róla,
hogy a Közép-európai Egyetemet (CEU) célbavevő törvényt ma gyorsított eljárással elfogadták, az Egyesült Államok, helyi és nemzetközi szervezetek és intézmények százai, valamint a tanszabadságot becsben tartó magyarok ezrei által kifejezett komoly fenntartások, illetve mindannak ellenére, amivel a CEU a magyarországi kultúrát gazdagította.
A CEU sikeres és magas presztízsű amerikai-magyar intézmény, és immár 26 éve fontos eleme az amerikai-magyar kapcsolatoknak.
Az Egyesült Államok a továbbiakban is szót fog emelni a CEU függetlenségéért és háborítatlan magyarországi működéséért - zárta közleményét az ideiglenes ügyvivő.
Orbán Viktor miniszterelnök a szavazás után közölte, a következő lépés, hogy leülnek tárgyalni "Washingtonnal". Arra a kérdésre, hogy onnan jöttek-e már visszajelzések, Orbán úgy válaszolt, "az egy komoly ország, először megvárják, hogy legyen jogalap, ez most már megtörtént, most már csak ki kell hirdetni".
Washingtonból jöttek már egyébként visszajelzések, az amerikai külügy a múlt héten aggodalmát fejezte ki, és nyomatékosan kérte a magyar kormányt, ne tegyen olyan törvényhozói lépéseket, amelyek veszélyeztetnék a CEU függetlenségét és fennállását.