2017. március. 21. 17:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2017. március. 21. 18:52 Itthon

Kitálalt az orosz fenyegetésről egy volt magyar titkosszolga

Súlyos állításokat tett az Indexnek adott exkluzív interjúban a magyar kémelhárítás egyik volt munkatársa, aki névvel és arccal is vállalta magát. Állította, hogy a magyar elhárítást orosz ügyekben politikai utasításra lefojtották, Kiss Szilárd és Kovács Béla is politikai döntés miatt mászkálhat szabadon, sőt, a közmédia is Kreml-propagandát sugároz. A Párbeszéd hazaárulás miatt feljelentést tesz.

Már nem tudott azonosulni a vezetőséggel, ezért szerelt le az Indexnek nyilatkozó férfi, aki 13 évig dolgozott a magyar kémelhárításnak. Katrein Ferenc a Nemzetbiztonsági Hivatalban, majd az Alkotmányvédelmi Hivatalban volt, az extrémizmussal foglalkozott, azon belül is a szélsőjobboldallal és a nemzetközi terrorral, valamint kémelhárítással. Műveleti igazgató volt a legmagasabb beosztása, most külföldön él. Az Index jelezte: titkosszolgák ritkán nyilatkoznak, főleg arcuk és nevük vállalásával.

Az orosz befolyás

Az egykori titkosszolga igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy szerinte megváltozott-e a politikai hozzáállás Oroszországhoz, illetve politikai szintről le lettek fojtva a szolgálatok az oroszok irányába. Nem csinálhattak meg szakmailag indokolt aktív műveleteket, és a nemzetközi együttműködéseket is leépítették a korábbiakhoz képest. A 2013 utáni állapotokról nem tudott nyilatkozni.

Az orosz veszélyt egy tízes skálán kilencesnek-tízesnek, a legmagasabb fokozatúnak jelölte. Szerinte egy titkosszolgálati offenzíva zajlik az Európai Unió ellen, ennek pedig részei azok a befolyásolási műveletek, amikben az oroszoknak komoly tudásuk és hagyományaik vannak. Oroszország ott van a migránsválság elmélyítésében és főleg annak felhasználásában a propagandára, a befolyásolásra – állította.

Szerinte a Magyarországon ténykedő orosz hírszerzők felderítése és ellenőrzése egy önálló szervezeti egységet igényelne, hiszen a legnagyobb károkat is ők tudják okozni. Az orosz szolgálatok tíz-húsz évre előre terveznek, a célországokban a hosszú távon fontosnak tartott területeken építik fel a karrierjét az oda betelepített ügynököknek, ilyen például a politika, energetika, rendvédelem, honvédelem, oktatás-tudományos kutatás, média.

A régi, szovjet kémek korosztálya lassan nyugállományba vonul, ezért az oroszok keresik a lehetőségeket, hogyan lehet új életeket felépíteni EU-s országokban. És erre sajnos remek lehetőséget kínál például a magyar letelepedési kötvényprogram – jegyezte meg.

Ketyegő bomba a letelepedési kötvény

A volt kémelhárító a letelepedési kötvénnyel kapcsolatban úgy fogalmazott: nagyon komoly kockázat, ha ilyen tömegben engedünk be embereket az EU-ba, főleg olyan helyekről, ahol nem feltétlenül rendelkezünk megfelelő műveleti pozíciókkal. Az is nagy baj, hogy a jelentkezők nemzetbiztonsági átvilágítására mindössze harminc nap van, ami nagyon kevés – magyarázta.

Szerinte megér egy külföldi titkosszolgálatnak a letelepedésért fizetni 300 ezer eurót csak azért, hogy ilyen alibivel be tudjon telepíteni egy ügynököt. Az illegális hírszerzők ugyanis a legértékesebb kapcsolatok. A magyar letelepedési kötvényekkel egész családokat telepíthetnek be akár azoroszok, akár a kínaiak. Természetesen más országoknak is van ilyen konstrukciójuk, kötvényprogramjuk, de nem olyan biztonsági résekkel, mint a magyarnak – derül ki az interjúból.

Kovács Béla és Kiss Szilárd szabadon mászkálhat

Az interjúban rákérdeztek a moszkvai magyar nagykövetségen illegális vízumgyárat működtető diplomata, Kiss Szilárd és a kémkedéssel gyanúsított jobbikos EP-képviselő, Kovács Béla ügyére. Szerinte a kémügyek nehezek, mivel csak akkor teljesen tiszták, ha tettenérés történik. Minden más esetben a legfelső politikai döntéshozók határoznak arról, mi legyen, ha diplomáciailag érzékeny esetekről van szó.

A világ összes szolgálatának kiemelt célpontjai a döntéshozók, illetve azok holdudvara, a szakértők, tanácsadók. Ezért lenne fontos, hogy ők is kerüljenek nemzetbiztonsági védelem alá – jegyezte meg Katrein Ferenc.

 Miért kellett megvárni a bőnyi gyilkosságot?

Megkérdezték tőke az interjúban, hogy miért kellett az orosz kapcsolatokat ápoló Magyar Nemzeti Arcvonal felszámolásához egy gyilkosságnak megtörténnie. Azt válaszolta, hogy a saját felelősségük vitathatatlan, ők is dolgoztak ezen a területen, ugyanakkor az eset jól példázta a rendőri és titkosszolgálati filozófia közti különbséget. Mióta az elhárítás újra a Belügyminisztérium alá tartozik, az előbbi a domináns. Vagyis kell történnie valaminek, egy bűncselekménynek, mondjuk egy gyilkosságnak ahhoz, hogy elinduljon egy mechanizmus. De nyilván a ‘90-es évek óta tart ez, és a szolgálatok passzív viselkedése is közrejátszott – fogalmazott.

A közmédia felelőssége

Az interjúban felvetették, hogy a brüsszeli merényletkor a magyar köztévé egy olyan szakértőt szólaltatott meg, Sógor Dánielt, aki teljesen fals orosz propagandát adott elő, amely szerint a merényletet fehéroroszok követték el.

A titkosszolgálat egykori munkatársa szerint a magyar közmédiában rendszeresen szerepelnek olyan nemzetbiztonsági szakértőnek nevezett személyek, akik a Nyugat és az Európai Unió csődjéről beszélnek, arról, hogy Washington és Brüsszel akarja a menekülteket hozzánk betelepíteni. Már a NATO-t is támadják, miközben Oroszországról mélyen hallgatnak. Ez is eléggé hasonlít a Kreml propagandájára.

„Aki szakértőnek vallja magát, miközben háborút, megszállást emleget, az nem szakértő, hanem valami más. Ki kell menni az utcára, és megnézni, háború van-e. És ha nincs, akkor gondolkodjunk el ezen” – fogalmazott Katrein Ferenc.

Amikor a magyar elhárítás egy nemzetbiztonsági átvilágítás eredményét sem tudja végigütni a politikán, mint Kiss Szilárd esetében, vagy amikor az van a közmédiában, amit látunk, abból az oroszok arra a következtetésre juthatnak, hogy szabad a pálya. Nyugodtan lehet nyomulni, nagy bajuk nem lehet. Magyarországon nagyobb a mozgásterük, mint egy olyan terepen, ahol sokkal agresszívabb az elhárítószolgálat – nyilatkozta. 

Párbeszéd: hazaárulást követhetett el a kormány

A Párbeszéd szerint az Index interjújából az derült ki, hogy Orbán Viktor átjátssza az országot az oroszoknak, a magyar szolgálatok a Fidesz nyomására hagyták, hogy az oroszok gyakorlatilag megszállják az országot, uralják a közmédiát. A Párbeszéd hazaárulás miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen – közölték kedden délután.

A Párbeszéd követeli a letelepedési kötvény program azonnali felülvizsgálatát nemzetbiztonsági szempontból, a kötvényvásárlók szigorú átvilágítását. Mielőbb el kell távolítani a közmédiából az oroszbérenc „szakértőket”, tanácsadókat, és ki kell vizsgálni a katonai elhárítás szerepét a romagyilkosságokkal kapcsolatos információk visszatartása, valamint a bőnyi rendőrgyilkosság ügyében – közölték.

Orbán: Magyarország nincs a Marson

A miniszterelnököt keddi, salgótarjáni látogatásán kérdezték meg az Index-interjúban elhangzottakról. Orbán Viktor azt mondta: fel lehet emlegetni újból és újból, hogy Magyarország nem a Marson van, de teljesen természetes, hogy minden irányból vannak országok, amelyeknek érdekeik vannak Magyarországon.

„A nemzetbiztonság működik, van egy rendszer, amely a biztonságunkat szolgálja. Magyarországot nem lehet izolálni, de meg lehet védeni. Ehhez egy dinamikusan működő nemzetbiztonsági rendszerre van szükség. Ezt megteremtettük" – válaszolta.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.