Itthon 2017. március. 15. 09:00

Majtényi: Órák alatt megváltozhat minden - percről percre

Orbán Viktor harcias beszédet mondott, közben a tömegben fütyülők és őket gyalázók dulakodtak, a Jobbik és az MSZP fenyegetőzött, a Momentum a ligetben piknikezett, Majtényi Lászlóék sétáltak egyet a köztársaságért, majd a volt államfőjelölt felsorolta a civilek követeléseit.

Most érkezett

Fekete-Győr szerint a márciusi ifjak emléke arra tanít minket, hogy még a legsötétebb órákban is van helye a bátor cselekvésnek és hogy a nemzet képes saját kezébe venni a sorsát. Ma is tenni kell azért, hogy Magyarországon változás legyen, a társadalomnak le kell zárnia a politikai elit által be nem fejezett rendszerváltást. “Új reformkorszakot kell kezdenünk. Újat - pont, mint őseink tették 48-ban” - jelentette ki a Momentum elnöke.

Ennek első lépése a közöny felszámolása, magyarázta a nemrég újraválasztott elnök. A cél pedig egy olyan ország létrehozása, ahol senki sem lehet másodrendű állampolgár, ahonnan senki sem akar emigrálni, ahol a nemzet tagjai szolidárisak egymással, és mindenkit a teljesítménye alapján becsülnek meg. “Kezünkbe kell vennünk a sorsunkat, újra el kell térítenünk a történelmet, hogy olyan hellyé tegyük Magyarországot, ahol szeretünk élni. Modernné, szabaddá, frissé” - zárta beszédét Fekete-Győr.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

“Van-e, lehet-e felelősségünk mindazért, ami Magyarországgal történik? Egyáltalán, akarjuk-e ezt a felelősséget?” - tette fel a kérdést március 15-ei beszédében Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom elnöke. Fekete-Győr kora este beszélt, ez volt az ünnepi piknik “főattrakciója”, érezhetően erre voltak leginkább kíváncsiak az emberek. Mint elmondtra, a Mometum számára március 15. a tettekről és a cselekvésről szól; egy maroknyi budapesten élő fiatal úgy döntött, síkra száll a szabadság és a nemzeti függetlenség mellett, megteremtve egy új jövő lehetőségét. “Március 15-e így a nemzeti szolidaritás, a jogállamiság és a sajtószabadság fontos ünnepe is – nekünk, Momentumosoknak mindenképpen azt üzeni, ezekért az értékekért nemcsak érdemes küzdeni, de felelősségünk utolsó leheletünkig harcolni.”

A 48-as forradalom legfontosabb eredményei között említette a jobbágyság felszabadítását, a feudális bíráskodás eltörlését és a sajtószabadság megteremtését. Utóbbi fontosságát külön hangsúlyozta, hozzátéve, elég bekapcsolni a tévét, hogy értsük, mire gondol. (Ezzel azért a Momentum is beállt a politikai újraértelmezők sorába, amit Orosz Anna pár órával hamarabb még elvetett).

Az MSZP pártalapítványa Szabad Sajtó Díjat akart adni a Népszabadságnak, vagyis annak a lapnak, amelynek egykoron kisebbségi tulajdonosa volt. Mint az a Hargitai Miklós MÚOSZ-elnökkel készült interjúból kiderül, az egykori szerkesztőség tagjai a díjat visszautasították. A díjat egyébként épp ma, a forradalom ünnepén adták át, itt elolvashatja, kik kapták meg.

Ünnepi sátortábor

A hideg sokakat elűzött idő közben a Városligetből, kb. két-háromszázan vannak a Momentum rendezvényén. Érezhető, hogy Fekete-Győrre kíváncsiak az emberek, hamarosan ő mond beszédet. Sokan jöttek gyerekkel (voltak külön gyerekprogramok), de a legnépszerűbb programhelyszín egyértelműen az a sátor, ahol momentumosokkal lehet beszélgetni: órák óta tömött sorokban hallgatják őket. Kérdeznek is, a legfőbb témák: szakpolitikai víziók, összefogás más ellenzéki pártokkal, hogyan lehet legyőzni Orbánt. A megjelentek között vannak idősebbek is, nemcsak a romkocsmák homályában merengő körúti fiatalság jött el.

Akikkel tudósítónk beszélt, nagyobb tömegre számítottak, de volt aki azt hiányolta hogy nem lehet sört kapni.

Van egy népi bölcsesség, miszerint 2 dolog biztos az életben: a tehénszar lapjára esik, és a politika piszkos. Vannak kivételes pillanatok, mondja Majtény, és ilyen volt 1848. március 15-e és 1956 október 23-a, amikor nem volt piszkos a politika.

Jöjjön el az a pillanat, mikor megint nem lesz az. Lányok, asszonyok, fiúk, férfiak, mindannyian legyetek politikusok

– idézte régi beszédét, majd Martin Luther King szavait vette kölcsön: ne merüljetek el a kétségbeesés tengerében, a helyzet meg fog változni.

Olyan ország kell, amiben független intézmények védik az állampolgárok jogait, amely a korrupcióval szemben hatékonyan fellép, és nem a gazdagokat és oligarchákat gyámolítja. Lesz tehát oligarchaadó, és törvény előtti egyenlőség a civil szervezeteknek. Az Orbán-, Habony-, Mészáros-, Vajna-média felfüggesztését akarjuk. Független bíróságot akarunk - folytatta a sort Majtényi.

Mi vagyunk az idegen érdekek képviselői, vagy azok, akik a KGB-főnökének kiváló barátjai?

– kérdezi a volt ombudsman. Nem mi vagyunk oroszellenesek. A nagyszerű orosz kultúra virágozzon, az elnyomó hatalom vesszen! Éljen Tolsztoj, vesszen Putyin!

Szabadságszerető nemzetből akkor lesz szabad nemzet, ha nem idegen nyomás alól szabadul fel, hanem a saját urait zavarja el

– mondja Majtényi. Orbán Viktor valaha úgy fogalmazott: egyszer kell győznünk, de nagyon. Majtényire erre most azt feleli: egyszer kell elveszíteni a a népszerűséget, de akkor nagyon. Ezt követően a 12 pontot "aktualizálta", bár az elsőn nem változtatott: kívánjuk a sajtó szabadságát. Olyan kormány és országgyűlés kell szerinte, amely lehetővé teszi, hogy alkotmányos állam lévén minden hatalom korlátozott legyen. Jogállamban nincs korlátlan hatalom. Akinek korlátlan hatalma van, az beveri a fejét az égbe.

A legreménytelenebb helyezetben sem szabad feladni, akkor sem, mikor úgy néz ki, a szabadság ügye végérévényesen elveszett – mondta Majtényi László a Kossuth téren. A bécsi forradalom előtti napokban senki nem bízott a magyar szabadágban – indokolja kijelentését. Csak pár forrófejű fiatal és politikus volt, erre a semmiből kitört a forradalom, egy nap alatt szabad lett az ország, a nemzeti egység összeállt, összeforrt az egész nemzet, és ugyanazt a verset mondta.

Akármikor megtörténhet a csoda, nem kell attól félni, hogy sokáig kell még elviselni a NER-t. Akármennyire reménytelen a helyzet, órák alatt megváltozhat

– mondta Majtényi, mire hatalmas üdvrivalgás volt a válasz. Két féle nemzet él a világon, az egyik szabadságszerető, a másik viszont szabad. itt az ideje, hogy szabadságszeretőből szabad nemzet legyünk – mondta a volt ombudsman, aki érezhetően fellelkesítette a tömeget.

Hirdetés