Nem stimmel a részvények darabszáma, nem létező nyomtatványra hivatkoznak, Mészáros Lőrinc adatait és több ezer részvényt elnyelt valami rejtélyes tőzsdei feketelyuk – ilyen eljárási és tartalmi problémákat talált az Opimus részvényvásárlásánál a kisbefektetők érdekvédelmi szervezete. Sőt, szerintük még az összejátszás gyanúja is felmerül, ezért a felügyeletet ellátó Magyar Nemzeti Bankhoz fordulnak.
Már a Népszabadság bedöntése óta összefüggésbe hozták a miniszterelnök Zuckerbergnél is okosabb gázszerelő barátját a lapot megvásárló Opimus Press-szel, mindez azonban csak pénteken lett hivatalos. Ekkor jelentette be a cégcsoport, hogy Mészáros Lőrinc 16,9 százalékos részesedést szerzett az Opimus Group Nyrt.-ben, akárcsak a Konzum Management Kft., amely a részvények 14 százalékát vásárolta meg. Ez a cég annak a Konzum Nyrt.-nek a tulajdona, amelyben Mészárosnak múlt hét óta 20 százalékos tulajdona van. A harmadik Mészároshoz köthető befektető a Status Capital Befektetési Zrt., a szekszárdi cég tavaly szállt be az Opimusba, és 8,38 százalékos tulajdonrésze.
Az Opimus nyilvánosan jegyzett részvénycsomagjának a 40 százalékát korábban két offshore cég birtokolta, a Cariati Holding és a TAC azonban január végén, illetve február végén, két részletben eladta a tulajdonrészét. Csakhogy a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (Tebész) elnöke, Dióslaki Gábor szerint hivatalosan nem tudni, hogy kinek, ez nem derült ki a bejelentésből. „Az Opimus ráadásul mindkét eladást csak február végén jelentette be, arra hivatkozva, hogy csak akkor győződött meg a tranzakciókról. Ilyen „meggyőződési” lehetőség viszont nincs, így törvénysértő, hogy késve jelentették be a tranzakciókat. Mészárosék pedig csak március 3-án jelentették be a vételt” – magyarázta.
Miért vártak ki heteken át?
„A tőkepiaci törvény egyértelműen meghatároz befolyásszerzési küszöböket, ha ennél nagyobb mértékű tulajdoni hányad cserél gazdát, akkor pontos bejelentési határidők vonatkoznak mind az eladóra, mind a vevőre. Itt viszont majdnem másfél hónappal később, március 3-án történt meg az egyik vételi bejelentés. Így gyakorlatilag nem egyértelmű, pontosan mi történt a cég részvényeinek 24 százalékát kitevő részvénycsomaggal: a cégcsoport összesen 315 millió részvénye közül 77 millió lóg a levegőben, az egyik titokzatos offshore cég eladta, de ezt követően eltűnt, akár vándorolhatott is” – jelentette ki a Tebész elnöke.
Egy Mészáros Lőrinc a vevő – anyja neve?
Azonban az érdekvédelmi szervezet szerint más homályos pontok is vannak az ügylettel kapcsolatban. „A bejelentés nem tartalmazza a kötelező, beazonosításra alkalmas adatokat, már ezért is szabálytalan. Valójában csak a sajtóból tudjuk, hogy a felcsúti polgármesterről van szó, mert a hivatalos bejelentésben csak egy Mészáros Lőrinc nevű személy vett részvényeket, bármilyen további adat nélkül. Az Opimus arra hivatkozott, hogy szabályosan, egy erre rendszeresített formanyomtatványon jelentették be a részvények eladását és vételét. De itt sincs rendben valami, mert ez a nyomtatvány tavaly megszűnt egy jogszabályváltozás miatt” – magyarázta a Tebész elnöke.
A szervezet megvizsgálta az eladott és vásárolt részvénycsomagokat a bejelentések alapján, és állítják, hogy a részvények darabszáma alapján valahol bujkál még egy 9,5 százalékos, 30 millió darab részvénynél érintett vevő, és az is felmerül, hogy a 3 vevő összejátszott. „Az eladott és megvásárolt részvények darabszáma ugyanis nem esik egybe, vagyis összekeveredtek a tulajdonosváltás közben. A két offshore cég összesen 127 millió részvényt adott el, de Mészárosék csak 97 millió megvásárlását jelentették be. Ezekből arra lehet következtetni, hogy a vevők együttműködtek, egyeztettek egymással az ügylet során” – mondta Dióslaki.
A szervezet szerint így nemcsak az merül fel, hogy szándékosan késleltették a bejelentést valamiért, hanem az is, hogy összehangolt befolyásszerzés történt 40 százalékos mértékben. Az érdekvédelmi szervezet ezért bejelentést tesz a Magyar Nemzeti Banknál, hogy felügyeletként eljárva vizsgálják ki Mészárosék részvényszerzését. Kíváncsian várjuk, Matolcsyék mennyire érzik fontosnak/sürgetőnek a kérdés megvizsgálását, és erről azonnal beszámolunk.
Itt megnézheti, hogyan került egy életnagyságú Mészáros Lőrinc-installáció "Stróman" felirattal a parlament centrális terébe.