Itthon hvg.hu 2017. március. 02. 16:55

Orbán botrányos kijelentését már nem szépíti a Miniszterelnökség

Kovács Zoltán a papírt felmutatva kijelentette: Orbán Viktor beszédének leirata szerint azt mondta, hogy a "kulturális homogenitást meg kell őrizni", tehát nem etnikai homogenitásról beszélt. A kormányfő oldalán valóban szépített formában szerepelt a mondat csütörtök késő délutánig. Majd visszajavították arra, ami valóban elhangzott.

A kérdés egyszerű. Mit kell megőrizni Orbán szerint: az etnikai vagy a kulturális homogenitást? Nem kell leírt szöveg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján elhangzottakról, hogy erről döntsünk, van róla videó is.

A vita  egyáltalán azért alakult ki, mert a nemzetközi vihart kavart kijelentésre az ATV riportere rákérdezett a Kormányinfón, és Kovács Zoltán a beszéd leiratára utalva állította, félreértés történt, Orbán Viktor a kulturális homogenitás megőrzésének fontosságáról beszélt. És ha valaki ellenőrizni akarta az állítást, a miniszterelnok.hu oldalon is úgy olvashatta, ahogy azt a kormányszóvivő állította.

A 444.hu hamar belinkelte azonban a videót, amelyen jól hallható, mit is mondott Orbán, és amelynek legfontosabb mondatát a hvg.hu ebben a cikkben kiemelte.

Kovács Zoltán állította, mindenki félreértésben van. Kiderült: csak a Miniszterelnökség volt félreértésben
MTI / Bruzák Noémi

A kavarodást végül Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője tisztázta egymondatos közleményével. "A kormany.hu és a miniszterelnok.hu oldalon elírás történt az Orbán Viktor miniszterelnök kamarai beszédét tartalmazó leiratban, a hibát haladéktalanul kijavítjuk, minden érintettől elnézést kérünk" – adta hírül Havasi.

A képeken és videón látszik, hogy Orbán szabadon beszél, de valamilyen szöveget előkészítettek számára, amelyet egy mappában vitt a szónoki pultra. A vitatott rész így hangzik:

Ugye, először is nagyon fontosnak tartom, hogy az etnikai homogenitást meg kell őrizni. Most már lehet ilyeneket mondani. Ezelőtt néhány évvel kivégzés járt az ilyen mondatokért, de ma már lehet ilyeneket mondani, mert az élet igazolta, hogy a túl nagy keveredés bajjal jár. Úgyhogy természetesen mi, magyarok etnikailag heterogének vagyunk abban az értelemben, hogy európai nemzet vagyunk. Ha csak a neveket itt felolvasnánk, lenne itt minden: a bunyeváctól a svábig, de ettől függetlenül ez mégiscsak etnikailag egy bizonyos sávon belül maradó sokszínűség. Tehát egyfajta etnikai homogenitás, egy civilizáción belül vagyunk. Szerintem ennek a megőrzése kulcskérdés. Természetesen, mint Szent Istvántól tudjuk, mindenkit fogadunk, ez helyes dolog, de az ország alapvető etnikai karakterének a megváltoztatását nem szabad kockáztatni, mert az szerintem az országot nem fölértékeli, hanem leértékelné és káoszba taszítaná. Ezért a kormánynak határozott irányvonala van.

Orbán elhagyja a pulpitust
MTI / Koszticsák Szilárd

A beszéd leiratán inkább az érződik, hogy a fejből mondott szöveget követi és nem egy előre megírt szöveg, amelytől egyetlen ponton eltért a kormányfő, és azt nem ellenőrizték vissza. A gyorsíró volt tehát figyelmetlen, ha nem tudatosan szépítettek a mondanivalón. Utóbbi különösen érdekes lenne, mivel Orbán maga azzal folytatta:

most már lehet ilyeneket mondani.

Nem lehet tudni, mi volt a meghamisítás oka, de egy biztos: számtalan kritika érte a kijelentése miatt a kormányfőt. Dragomán György és Nyáry Krisztián tiltakozott a szöveg ellen, és publicistánk, Hont András is megmondta a magáét. A szövegrészt ezen kívül felkapta a nemzetközi sajtó is.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.