Itthon hvg.hu 2017. február. 15. 16:40

Török Gábor lenne államfőjelölt, és gondolkodtak is benne

Az LMP úgy döntött, Majtényi Lászlót jelöli államfőnek, ám az ökopártban többen állítják: nem csak a volt ombudsman támogatása vetődött fel lehetőségként. Közben a Jobbik állítólag Török Gábor politikai elemző indítását kezdeményezte volna, ezt azonban az LMP-ben egyértelműen elvetették. A politológus a hvg.hu-nak azt mondta: ha jelölnék, vállalná, de ez idén már biztos nem következik be.

Egy Jobbik–LMP-együttműködés segítette volna a megálmodói szerint a köztársasági elnöki jelöltséghez Török Gábor politikai elemzőt – értesült a hvg.hu. Egy névtelenséget kérő LMP-s forrásunk állítása szerint a Jobbik állt elő azzal az ötlettel, hogy jelöljék Török Gábort az államfői posztra, az ökopárt elnökségi tagjai felé pedig ezt Schiffer András volt LMP-s társelnök kommunikálta. Forrásunk szerint azonban formális megkeresés nem volt az ügyben, az elnökség pedig – forrásunk információi szerint – nem is tárgyalt a felvetésről, azt már első hallásra is mindenki egyértelműen elutasította.

Úgy tudjuk, mindez az után történt, hogy nyilvánossá vált: civilek, illetve a baloldali ellenzék több pártja is Majtényi László volt adatvédelmi ombudsman államfői jelölését támogatja, emiatt az LMP-ben pedig úgy gondolták, ők is beállnak a volt ombudsman mögé (kivéve épp Schiffer Andrást, aki a döntés ellen érvelt a Magyar Nemzetben).

Egy másik LMP-s forrásunk arra is utalt, hogy tudomása szerint Vona Gábor Jobbik-elnök és Schiffer András találkozott Török Gáborral. Erről az LMP volt társelnöke a hvg.hu-nak azt mondta, forrásaink hazudnak, ő nem akar az egészről nyilatkozni, és nem is kereste meg az ügyben az LMP jelenlegi vezetőit.

A Török Gábor legutóbbi felkéréséről szóló értesülés pár hete már tartja magát, a hvg.hu már korábban megkereste a kérdéssel a Jobbik elnökét is, a párt pedig Schiffernél sokkal homályosabb választ küldött. Január 24-én ugyanis azt írták, "a Jobbikon belül jelenleg nincs napirenden a köztársasági elnök jelölésének kérdésköre, ez ügyben elnökségi szintű egyeztetés január hónap folyamán már nem várható". Török esetleges – akár informális – megkeresését tehát nem tagadták, bár nem is erősítették meg. Az LMP-ből kapott újabb információkkal ismét megkerestük őket, ha a válaszok megérkeznek, ezekkel frissítjük a cikket.

Török Gábor mindenesetre vállalná

Megkerestük Török Gábor politikai elemzőt is, aki felelevenítette, hogy neve már 2012-ben is felbukkant (akkor szintén a hvg.hu írt arról, hogy a Jobbik elnöke elismerte, Török Gábor neve felmerült államfőjelöltnek), bár erről csak a lapban olvasott. "Abban biztos vagyok, hogy sem 2012-ben nem voltam, sem most, 2017-ben nem leszek senkinek sem az elnökjelöltje" – írta kérdésünkre. Felvetésünkre, miszerint találkozott-e Vona Gáborral és Schiffer Andrással, Török Gábor azt felelte, erre csak elvi választ ad: "a politikusokkal való beszélgetéseim kapcsán mindig megtisztelem a beszélgetőtársaimat azzal, hogy a személyes beszélgetéseinkről, azok tartalmáról másokkal nem beszélek".

Arra viszont határozott válasza van, mi történne, ha valamikor 40 parlamenti képviselő úgy döntene, hogy őt jelöli államfőnek: "nagyon-nagyon komoly megtiszteltetésnek tartanám, olyan felkérésnek, amelynek elfogadása számomra – az esélyektől, a személyes választásaimtól és a politikai konstellációtól függetlenül – nem mérlegelés tárgya". Visszakérdeztünk, hogy ez igent vagy nemet jelent-e, mire Török ráerősített, ez igent jelent, bár ez szintén "egy elvi válasz és arra a helyzetre vonatkozik, amikor valaki hivatalos jelölt lesz (tehát legalább 40 képviselő támogatja)".

Ez a lehetőség most "elúszott", az LMP Majtényi László jelöltsége mögé állt be, a Jobbik pedig nem állít államfőjelöltet. Önállóan ezt nem is tudta volna megtenni, miután csak 24 képviselője van a parlamentben.

Egyszer már beálltak Török mögé

Azt egyébként, hogy Török Gábort a Jobbik nem utasítja el, jól mutatja az is, hogy amikor Navracsics Tibor uniós biztosi kinevezésével megüresedett a parlamenti helye, majd a politológus kis híján elindult a mandátumért, a Jobbik rögtön jelezte: ha ez megtörténik, úgy ők nem indítanak önálló jelöltet, és az elemzőt támogatják. Török végül visszalépett ettől az ötlettől, amikor felvetődött, hogy az Orbánnal frissen szakító Simicska Lajos maga is indulna Veszprémben.

Jobbik–LMP?

Török Gábor 2015 augusztusában a Heti Válaszban az LMP és a Jobbik esetleges közeledéséről beszélt. Nem hivatalos együttműködésre gondolt a két párt között, azt mondta,

azt látom, hogy a Jobbik és az LMP közti falat mind a két oldalról elkezdték bontani. Lehet, hogy az egész nem több gondolatkísérletnél, de az biztos, hogy van benne ráció: ha az új pártok nem tudják meghaladni a bal-jobb felosztást, ha e mellett nem képesek új csomósodási pontot képezni, akkor 2018-ban biztos sikerre ítélik a Fideszt.

Egy 2016. végi, jobbikos háttérbeszélgetésen a pártvezetés az LMP-vel volt a "legmegengedőbb", Vona Gábor arról beszélt, a fennálló nézetkülönbségek ellenére is tárgyalóképesek és konstruktívak. Az ATV tudósítása szerint Vona azt mondta, "még nem kristályosodott ki, milyen politikai összefogás jöhet létre a két párt között a kormányváltás érdekében, de mindketten partnerként, sőt bizonyos ügyek mentén szövetségesként tekintenek egymásra".

Szél Bernadett, az LMP társelnöke erre azt mondta, választási együttműködésről biztosan nem lesz szó – ugyanezzel kosarazták ki most Botka Lászlót, az MSZP miniszterelnök-jelöltjét is –, konkrét ügyekben azonban nem zárta ki az együttműködést sem a Jobbikkal, sem más ellenzéki pártokkal.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?