Rosszul hirdette ki szóban a bíró a Kúria döntését a gyöngyöspatai romák hátrányos megkülönböztetéséről, tehát valójában csak részben adtak igazat a pert elindító Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetnek. Igaz, a lényeg alig változott.
A Kúria szerdai ítéletével jogerősen megállapította, hogy a rendőrség 2011-ben Gyöngyöspatán hátrányosan megkülönböztette a helyi romákat azzal, hogy elmulasztott megfelelően fellépni a szélsőséges szervezetekkel szemben – közölte a TASZ, amely elindította a pert a Heves Megyei Rendőrkapitányság ellen.
A szervezet hozzátette, hogy a bíróság szerint azzal is diszkriminálta a rendőrség a romákat, hogy hónapokig tartó szabálysértési bírságolási gyakorlata részrehajló volt a hátrányukra.
Később a Kúria is közleményt adott ki, amely szerint tévesen hirdettek ítéletet az ügyben. Azt írták, valójában a korábbi másodfokú, jogerős ítélettel értett egyet a Kúria a rendőrség szabálysértési gyakorlatát illetően, azaz ebben az ügyben elutasította a TASZ jogsértés megállapítására irányuló kereseti kérelmét.
"A kihirdetett ítélet szóbeli indokolásánál a tanácselnök tévesen szóban olyan indokolást adott, amely szerint a Kúria a rendőrség szabálysértési gyakorlata miatt is megállapította a rendőrség felelősségét a zaklatás, illetve a közvetlen hátrányos megkülönböztetés miatt. Ellentétben áll tehát az ítélet rendelkező része és annak szóbeli indokolása. Ugyanakkor a döntés hatályát az ítélet rendelkező része adja" – tette hozzá a Kúria a szerdai határozathirdetésről.
Közel hat éve, 2011 tavaszán előbb a Magyar Gárda, majd a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület és a Véderő nevű szélsőséges szervezetek, illetve a Jobbik is vonulást, járőrözést, tüntetést tartott a Heves megyei faluban, ezzel megfélemlítve a helyi romákat.
A TASZ saját nevében, a gyöngyöspatai romák jogainak érvényesítése céljából perelte be a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságot az egyenlő bánásmódról szóló törvény alapján. A per célja az volt, hogy a bíróság kimondja: a rendőrség 2011-es gyöngyöspatai fellépése nem volt törvényes, és sértette a helyi romák egyenlő bánásmódhoz való jogát.
A TASZ hangsúlyozta, a szerdai jogerős Kúria-ítélet rendkívül fontos és meghatározó előrelépés a hazai jogvédelemben és joggyakorlatban, ugyanis most először mondta ki a Kúria közérdekű perben azt, hogy a rendőrség hátrányosan megkülönböztette roma honfitársainkat.