Az EMMI államtitkára újabb adatokat lobogtat, miszerint csökkent a sok igazolatlan hiányzást begyűjtő diákok száma. Ez igaz, csak azt nem teszi hozzá Rétvári, hogy mindez a tankötelezettségi korhatár csökkentése miatt állt elő.
Rétvári Bence nyilatkozatai gyakran feltűnnek szombat reggel az MTI-n. A hétvégi napokban talán kevésbé tűnik fel, hogy a KDNP-s államtitkár adatai sokszor igencsak átlátszó trükkök. Így hozta a világ tudomására például, hogy hirtelen eltűntek a szegény gyerekek, s az MTi at nem tette hozzá, hogy mindez csak papíron igaz.
Most az állami hírügynökség Ikotity István írásbeli kérdésére adott válaszát hozta le. A képviselő arra volt kíváncsi, hogy mi az oka annak, hogy tendenciózusan növekszik az általános iskolákban az 50 órát meghaladó igazolatlan hiányzással rendelkező diákok száma.
Rétvári élve a lehetőséggel, megkerülte az egyenes válaszadást, ugyanis nem az általános iskolásokról, hanem a teljes diákságról készült statisztikával magyarázta, hogy nem nőtt, hanem csökkent a sokat hiányzók száma.
Az eduline.hu azonban elég részletesen levezeti, hogy ez a kommunikációs trükk. Hiszen, míg más iskolatípusokban nagyjából 2-3 százalékkal csökkent a tanulók létszáma, addig a szakiskolákban 22 százalékkal. Figyelembe véve az EMMI saját statisztikáit, miszerint a 42 ezret is meghaladja az iskolát elhagyó 16 vagy annál idősebb idősebb diákok száma, valamint a legszegényebb magyarországi térségekben van a legtöbb iskolaköteles diák, összerakható a kép, hogy leginkább a hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű rétegeknél mérhető a csökkenés, akik leginkább szakiskolába járnak, pontosabban járnának.
Leginkább tehát azok a diákok hagyhatták el az oktatást, akiknél fennállt az iskolakerülés, vagyis az 50 órát meghaladó iskolai hiányzás veszélye.