Itthon hvg.hu 2017. január. 25. 18:06

Orbánt idézve szólt vissza a Transparency a kormányszóvivőnek

Alaptalan Kovács Zoltán kormányszóvivő állítása, miszerint a Transparency International (TI) 2010 előtt nem tett hasonló kritikus megjegyzéseket, mint most – reagált közleményében a szervezet. Ezt bizonyítandó, Orbán Viktor egyik 2008-as nyilatkozatát is felidézték.

"Érdekes, hogy a Transparency International 2010 előtt nem tett ilyen megjegyzéseket és magasabbra értékelte az ország helyzetét ebben a rangsorban" – idézte Kovács Zoltán megjegyzését a TI.

A kormányszóvivő azután beszélt erről, hogy Magyarország hét helyet zuhanva az 57. lett a TI korrupciót vizsgáló idei éves felmérésben.

A valóság a jogvédő szervezet szerint viszont az, hogy az elmúlt években számtalanszor rámutattak, korrupciós szempontból Magyarországon nem jó irányba haladnak a dolgok.

"Azt is sokszor hangsúlyozzuk, hogy a bajok nem 2010-ben kezdődtek. Már 2008-ban, a baloldali kormányzás idején felhívtuk a figyelmet arra, hogy intézményesült a korrupció Magyarországon, bár a vesztegetéseket ekkor még sokkal inkább ítéltük a demokratikus rendszer melléktermékének, mintsem alapvető jellemzőjének" – írták.

A szervezet a közlemény szerint érdekesnek találja, hogy a Fidesz ellenzékben még adott a TI szavára.

Felidézték, hogy Varga Mihály például 2008 szeptemberében a Korrupció Érzékelési Index kilenc évvel ezelőtti eredményeire hivatkozva interpellálta a szocialista-szabad demokrata kormányt a Magyarországon már akkor is nagyon súlyos korrupciós problémák miatt.

A közlemény szerint két hónappal később, 2008 novemberében pedig Orbán Viktor az alábbi nyilatkozatot adta a Heves Megyei Hírlapnak: "A Transparency International jelentésében azt olvastam, hogy Magyarország minden évben elveszít kettőszáz milliárd forintot a közbeszerzések körül uralkodó korrupció miatt."

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.