Látványos a társadalom megosztottsága a civilekkel kapcsolatban, de sokan azt sem tudják, hogy kik ők.
A civil szervezetekkel szemben régen látott kampányüzemmódba kapcsolt a kormány az elmúlt két hétben. Németh Szilárd vezetésével azokat a civil szervezeteket pécézte ki magának a kormány új ellenségként, akik valamilyen módon kapcsolatban állnak a Soros György által létrehozott alapítványi hálózattal.
A hálózat tagjai között található átláthatóságért és jogbiztonságért küzdő, hátrányos helyzetű gyerekek oktatásáért dolgozó vagy a nők elleni erőszak felszámolásáért tevékenykedő szervezet is.
A kormány által szított tűz ismét felszította a kormány támogatói és az ellenzékiek közötti indulatokat. A Vasárnapi Hírek a Publicus Intézettől rendelt közvélemény-kutatása szerint a megosztottság tapintható.
- 11 százalék szerint nagyon hasznos, 32 százalék szerint inkább hasznos a civilek tevékenysége (összesen 43 százalék).
- 6 százalék szerint nagyon káros, 24 százalék szerint inkább károsak a civilek (30 százalék összesen).
- 28 százalék nem válaszolt, vagy nem tud véleményt fogalmazni a kérdésben.
A magyarok viszont úgy alkottak véleményt, hogy csak 18 százalékuk tudott megnevezni egy civil szervezetet. Ettől függetlenül közel 80 százalékuk szerint egy jól működő demokráciában erős a civil szektor, kétharmaduk szerint a civileknek feladatuk, hogy ellenőrizzék a hatalmat. Valamelyest többségben vannak azok, akik szerint a kormány a mostani civilek elleni fellépésével a demokrácia leépítésére törekszik.
A kép sokkal vegyesebb, ugyanis a válaszadók kétharmada szerint külföldről támogatott civilek ne szóljanak bele a hazai politikába.