Van olyan német karácsonyi vásár, ahol a legnagyobb nyugalommal zajlik a bazározás, és Bécsben sincs pánik a hétfői berlini terrortámadás miatt, Franciaországban és Brüsszelben viszont már csak azért nem fokozzák a biztonsági intézkedéseket, mert nincs hova, olyan magas fokozatú a készültség.
Alighanem Európa összes nagyvárosi adventi vásárán ugyanarra gondolnak most a forralt borozásra induló emberek: hogy a hétfő esti, tizenkét halálos áldozattal járó berlini kaminos merényletet követően készülődik-e újabb támadás, és hogy biztonságban vagyunk-e, ha családunkkal kilátogatunk az ilyen tömegrendezvényekre.
Amikor múlt pénteken kiderült, hogy egy 12 éves iszlamista merénylő megpróbált robbantásos merényletet elkövetni a ludwigshafeni karácsonyi vásárban, a német hatóságok nem emelték meg a terrorkészültségi fokozatot, bár azt már akkor is hangsúlyozták, hogy a terrorveszély bármikor kézzelfoghatóvá válhat. A berlini támadás után a német belügyminiszter továbbra is arra buzdította az országban működő karácsonyi bazárosokat, hogy maradjanak továbbra is nyitva, az embereket pedig arra intette Thomas de Maizière, hogy maradjanak éberek.
A belügyminiszter nem véletlenül mondta ezt, a Berlinben tartózkodó újságíró, Szabó Ágnes munkatársunknak kedden délelőtt arról számolt be, hogy a város, egészen pontosan a sokszor zsúfolt Unter den Linden és a Friedrichsstraße a karácsonyi forgataghoz képest most üres, a karácsonyi vásárok közül többen ki sem nyitott délelőtt. Nyomasztó rendőri jelenlétet nem érzékelt az újságíró, de azért a fontosabb csomópontokban rendőrautók álltak.
Brüsszelben már fel sem tűnik
Azok után, hogy kiderült, a tavaly novemberi párizsi merényletektől Brüsszelbe vezettek a szálak, valamint az, hogy március 22-én Brüsszelben a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomások harminckét ember halálával járó merényleteket követtek el, a belga fővárosban folyamatosan hármas, súlyos fokozaton van a terrorkészültségi szint, vagyis lehetségesnek és valószínűnek tartanak újabb terrortámadást. Ezek után nem meglepő, hogy a város a hétfői berlini merénylet előtt is tele volt katonákkal, akik felfegyverekezve glasszálnak az utcán, a karácsonyi vásárokon, metrókijáratoknál.
A legbeszédesebb brüsszeli történetet Petra osztotta meg velünk: az egyik villamosmegállóban egy hajléktalan lepakolta óriási csomagját, majd odébb ment 10-15 méterrel, mire valaki perceken belül rendőröket hívott. Mire ők megérkeztek, persze már a csomag tulajdonosa is visszatért, akit igazoltattak és higgadtan kérték, mutassa meg, mi van a csomagban. Ruhák voltak. Aztán szólteak neki, hogy menjen be egy hajléktalanszállóra, és ne hagyja őrizetlenül a csomagját. Mikor elmentek a rendőrök pár perc múlva ugyanez megismétlődött: a lófráló hajléktalan csomagja miatt jöttek a rendőrök, a férfi megint előbukkant, felajánlották neki, hogy bekísérik egy melegedőbe. Vagyis Brüsszelben az emberek egyből jelentik, ha őrizetlenül hagyott csomagot látnak.
TEK-es harckocsik a dugóban
Magyarországon a terrorfenyegetettségi szintet nem emelték, Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó szerint nincs is információjuk magyarországi terrorfenyegetettségről. Ettől függetlenül megerősítik a rendőri biztosítást azokon a magyarországi helyeken, ahol nagy tömeg tartózkodik, így például a karácsonyi vásárokon, valamint a német és az orosz nagykövetség előtt. Utóbbit értelemszerűen az ankarai orosz nagykövet elleni halálos merényletet követően rendelték el.
A budapesti vásárokon tartózkodók sem paráznak, de azért van, aki úgy véli, hogy a biztonságot fokozni kellene.
Van, ahol minden változatlan
Katalin és férje, Sándor a nyugat-németországi, Düsseldorfhoz közeli Wuppertalban egy kisebb vásáron árulnak lángost és kürtőskalácsot. Ez a vásár délután nyitott csak, de bár járőröket láttak, különösebb rendőri készültséget nem tapasztaltak Katalinék, mindenki a helyén van: a játszótéren a fekete és fehér gyerekek együtt rúgják a bőrt, a török újságárus is a bodéjában, a vásározók pedig mosolyogva kívánnak egymásnak jó napot. Délután háromkor még kevés látogató volt, de ez nyitáskor mindig így van - mondják.
Amikor megkérdezték egy német vevőjüket, hogy mit szól a történtekhez, az azt mondta, hogy "mindenhol meghalnak emberek, Afrikában, Líbiában". Aztán elismerte, hogy szomorúbb lenne, ha lett volna ott ismerőse, de szerinte inkább azon kéne gondolkodni, hogy mi mit tudnánk tenni azért, hogy a terror megelőzhető legyen, mit lehet nyújtani az ott élő embereknek.
Költözz Bécsbe!
A bécsi vásárokon eddig egészen biztosan nem volt eddig különösebb készültség, most sem pánikolnak, de ne feledd a mondást: hogy ha itt a világvége, akkor költözz Bécsbe, mert ott minden 50 évvel később történik - mondja a Bécsben élő Krisztina. A berlini kamionos merénylet hatására azért a belügyminiszter Wolfgang Sobotka január 9-ig tartó készültséget rendelt el.
Olaszországban letilthatnak koncerteket
Rendkívüli ülés zajlott az olasz belügyminisztériumnak is kedden, ahol Franco Gabrielli rendőrfőnök a legmagasabb biztonsági fokozat bevezetését rendelte el, ami azt jelenti, hogy a városi rendőrkapitányok betilthatnak koncerteket, vásárokat, tüntetéseket, ha nem lehet garantálni azok biztonságát, tehát nem zárható le az oda vezető út és nem kontrollálható, hogy ki jut be oda.
Nizzában "szurkolói zónák" vannak
Franciaországban már hétfőn bejelentették a katonai mozgósítás megerősítését, kedden pedig Francois Hollande államfő azt nyilatkozta, hogy a kormány már előzőleg is minden olyan döntést meghozott a karácsonyi rendezvények biztosításához, ez minden tömegrendezvényt, az ünnepnapokon pedig a keresztény vallás helyszíneit. A francia karácsonyi vásárok közül a strasbourgi a leghíresebb, ahol idén már eleve megerősítették a biztonsági intézkedést: fizikai akadályokkal, például dömperekkel gátolják meg, hogy a belvárosi vásárba gépjárművek hajtsanak be, behúzható szegecsek is rendelkedésre állnak, illetve még a villamossínek közé is gödröket ástak, nehogy a villamospályán keresztül induljon a tömegnek egy kamion. A behajtást gátló intézkedéseket természetesen nem a berlini merénylet, hanem a júliusi nizzai terrortámadás indokolta. Nizzában amúgy megkülönböztetett biztosítssal bonyolítják a karácsonyi vásárt, nincs mindenki számára szabadon megközelíthető terület, hanem a nyári foci Eb-n is alkalmazott, körülkerített szurkolói zónákhoz hasonló rendszert vezettek be a vásárfaluban.