Itthon hvg.hu 2016. október. 11. 15:51

Kósa: "az LMP valamit félreérthetett"

Az LMP szerint átverték őket az ötpárti egyeztetéssel, a Fidesz szerint viszont erről szó sincs.

Nem ment el az LMP a keddi, alkotmánymódosításról szóló ötpárti egyeztetésre, mert álláspontjuk szerint átverték őket: a pártelnököket egyeztetésre hívta Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke, ami meghiúsult. Arról, hogy ez miért hiúsult meg, két verziót hallottunk.

1. LMP: átverés

Egyrészt az LMP társelnökéét, Hadházy Ákosét, aki azt mondta, a Gulyástól október 6-án kapott meghívón nem volt sem helyszín sem időpont megadva, csak a kapcsolattartó telefonszáma, és az, hogy minél gyorsabb találkozóra volna szükség arra tekintettel, hogy a módosítást a kormány legkésőbb 11-én be akarja nyújtani. (Végül hétfőn már benyújtotta Orbán.) Szombaton - többszöri próbálkozás után - elérték a levélben megadott kapcsolattartót, és szóban a hétfő fél 10-ben maradtak. Hétfőn aztán hiába hívták a kontaktot, nem vette fel a telefont, csak azután, hogy sajtótájékoztatót tartottak erről. Az LMP szerint a kormány és a kormánypártok sem veszik komolyan az alaptörvény-módosítást, az ellenzéket pedig csupán statisztának, és nem partnernek tekintik. Bár kaptak meghívót az ötpárti frakcióvezetői egyeztetésre, arra a történtek miatt már el sem mentek.


2. Fidesz: nem is beszéltek meg konkrétumot

Felhívtuk a kapcsolattartót - aki kérte, hogy a nevét ne írjuk le -, aki kicsit árnyalta a képet. Valóban meg volt beszélve a hétfő reggeli időpont, de inkább csak feltételesen, helyszín nélkül. Ráadásul az LMP-sek a megbeszélés előtt kikötötték, látni szeretnék a módosítást, annak fényében vesznek részt a megbeszélésen. Hétfő reggelig nem tudták a szöveget elküldeni, így a kapcsolattartó tárgytalannak vette a korai időpontot. Azt mondta, szó sem volt arról, hogy az LMP társelnökeit odahívták valahova, ahol aztán feleslegesen várakoztak. Nagyjából az LMP-s sajtótájékoztatóval egy időben kereste a társelnököket, hogy egy délutáni időpontot megbeszéljenek, amikor már olvashatták volna a tervezetet. Erre viszont már az LMP nemet mondott. Megtudtuk, Gulyás Gergely négy vagy hatszemközt tárgyalt volna a pártelnökökkel. Vona Gábor Jobbik elnökkel beszélt is, hétfő délután 3 körül. Az MSZP elnöke pedig hétfőn jelezte, a Népszabadsággal történtek miatt nincs miről beszélni.

Gulyás Gergely azt mondta, javasolja, hogy lépjenek túl azon, hogy az LMP kérésének eleget téve azt követően próbáltak egyeztetni, hogy már ismert volt az alkotmánymódosítás szövege, ő továbbra is várja a párt társelnökeit. Hadházy Ákos viszont a szöveg ismeretében azt mondta, fölösleges elmenni az egyeztetésre, az egész komolytalan, a módosítás nem oldja meg a menekültproblémát, a magyar jogi berendezkedésen nem változtat.

Kósa: nem a Fideszben van zavar

A Gulyás-féle egyeztetés egyébként párhuzamosan szerveződött a keddi, ötpárti egyeztetéssel, amit Kósa Lajos frakcióvezető kezdeményezett. A Gulyás-féle egyeztetésről a Fidesz sajtóosztály nem tudott.

Kósa Lajos először azt mondta, hogy amin az LMP hétfőn részt akart venni, az egy általuk nem ismert egyeztetés. Később a hvg.hu kérdésére elismerte, Gulyás Gergely, a Fidesz alelnökének irodája valóban megkereste a pártelnököket, de Gulyás mint a Fidesz alelnöke jelentkezett a pártoknál, azért hogy a Fidesz elnöke, vagyis Orbán Viktor és a pártelnökök közötti megbeszéléseket szervezze. Szerinte az LMP valamit félreérthetett, ami a párton belüli káosznak köszönhető. Kósa szerint ez a zavarodottság jelentkezett hétfőn is, amikor az LMP frakciója nem volt vele tisztában, Szél Bernadett nem reagálhat a miniszterelnöki felszólalásra, amíg nem választják meg frakcióvezető-helyettesnek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.