A Társaság a Szabadságjogokért kiperelte az utasítást, onnan derült ki.
Nem a miniszterelnökséget vezető Lázár János, hanem maga Orbán Viktor miniszterelnök utasítására indította el a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) a vizsgálatot a Norvég Civil Támogatási alapból támogatott civil szervezetek ellen – közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Két év pereskedés után árulta el a Miniszterelnökség, hogy a "soron kívüli kormányzati ellenőrzést" ki kezdeményezte. Az ezt igazoló utasítást nyilvánosságra hozta a TASZ.
Az ellenőrzéssorozat 2014 áprilisában indult, mert a kormány szerint pártérdekek mentén osztották a pénzt, és több szabálytalanságot is elkövettek. A vizsgálatsorozat részeként egy egész napos házkutatás részeként rendőrautóban vitték el a pénzosztásért felelős egyik alapítvány, az Ökotárs vezetőjét az alapítvány irodájából. Mint később kiderült, Móra Veronika nem gyanúsított volt, csak a lakására kísérték ilyen látványos körülmények között a laptopjáért. A rendőrség hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt nyomozott. A Kehi a többi között azt kifogásolta, az Ökotárs éveken keresztül jogosulatlanul adott kölcsön civil szervezeteknek. Az Ökotárs szerint viszont nem hibáztak, a pénzt saját alaptőkéjéből adta az alapítvány, visszatérítendő támogatásként. A nyerteseknek uniós pályázatok utófinanszírozására kellett a pénz.
Norvégiával is összeveszett a kormány, a viszony tavaly decemberre rendeződött, új alkut kötöttek.
Alkut kötött a kormány és a Norvég Alap, újra jöhetnek a pénzek
Feloldotta Magyarországgal szemben a támogatások felfüggesztését a Norvég Alap és az Európai Gazdasági Térség. Az Ökotárs Alapítvány elleni kormányzati fellépés, illetve a magyar-norvég diplomáciai viták kirobbanása után másfél évvel, ismét érkezhetnek a gazdasági támogatások. A magyar kormánnyal kötött megállapodás szerint nem ellenőrizhetik a magyar hatóságok a civil támogatások felhasználását.
A Társaság a Szabadságjogokért összesítése szerint két év alatt 62 civil szervezetet vont be vizsgálatába a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, a pénzosztásban részt vevő négy alapítvány adószámát próbálta a NAV felfüggeszteni, a rendőrség több mint egy évig nyomozott. A NAV 7 szervezetet vizsgált kiemelten, ugyanennyit ellenőrzött az ügyészség is, azonban az eljárások után egy civil szervezetet sem marasztaltak el, egyik esetben a bíróság is kimondta, hogy az eljárás indokolatlan és törvénytelen volt. (A készülő újabb hadjáratról a ma megjelent HVG-ben olvashat cikket Bűnbakkképzők címmel.)
A KEHI kormánydöntés, a miniszterelnök illetve a Miniszterelnökséget vezető miniszter utasítására rendelhetet el soron kívüli ellenőrzést. Megkerestük a miniszterelnök sajtófőnökét, Havasi Bertalant, hogy a miniszterelnök szerint annak idején mi indokolta a soron kívüli ellenőrzés elrendelését, és szerintük is törvénytelen és indokolatlan volt-e az eljárás, mire Havasi azt írta,
"a magyar állam azért tart fenn ellenőrző szerveket, hogy ellenőrizzék a közpénzek törvényes felhasználását és a szervezetek jogszerű működését.Természetesen a jövőben is ezt fogjuk tenni."